Vzhledem k tomu, že ještě není hotový e-book, a často narážím na dotazy, jak vlastně bude probíhat proces IVF (a hlavně stimulace), připravili jsme pro vás přehled s odkazy na články, abyste je nemuseli pořád dohledávat. V e-booku se můžete těšit na přehledně zpracované články, bez nutnosti klikání na odkazy a třeba i něco navíc.
Pokud jste úplně na startu, začněte články o tom, kdy už to začít řešit a jak vybrat centrum asistované reprodukce (CAR). Odpovědi na naše otázky od některých center najdete v rubrice Centra asistované reprodukce. A až vyberete, pokračujte článkem o první návštěvě v CAR a rubrikou Jak probíhá, kde najdete velkou část prováděných vyšetření.
A co vás tedy čeká?
Po provedení všemožných vyšetření vám lékař navrhne další postup a ve vašem případě je to IVF. Ať už jste podstoupili neúspěšné inseminace nebo z různých důvodů rovnou. První rada – nepanikařte! Zvládnout se dá všechno a IVF rozhodně!
Druhá rada – proberte to s partnerem. Ať už byl s vámi v ordinaci nebo ne, je potřeba se na chvíli zastavit a říct si – „Ano, chceme do toho jít.“ Celý proces je psychicky náročný, to je bez debat. A musíte být na to dva, i když každý budete hrát trochu jinou roli.
Vzhledem k tomu, že už máte všechno připravené, posunete se do dalšího kroku, a to stimulace.
Ovariální stimulace
Před zahájením stimulace se ve většině center dostavíte na kontrolu na konci cyklu (zda např. nemáte cystu apod.), pokud je vše v pořádku, dostanete stimulační protokol (většinou tabulka, kde jsou léky, dávky, dny aplikace a kontrolní ultrazvuky). Pokud ještě nemáte, vyzvednete si léky (více o lékách zde). Třetí rada – zeptejte se, který den považuje vaše CAR za začátek cyklu. Někde se to liší podle toho, v kolik hodin nastane krvácení.
Pro stimulaci se užívají různé protokoly – lékař vám ho vybírá podle různých faktorů – věk, vaše výsledky, příp. diagnóza
Zde najdete nejčastěji užívané protokoly: krátký protokol a dlouhý protokol
Protože se na internetu a i jinde o tom, co je stimulace, hodně napovídá, přečtěte si taky 6 mýtů, které rozhodně pravda nejsou.
Stimulace je zakončena odběrem vajíček, v ten samý den partner ráno dodá svůj vzorek (na místě nebo výjimečně přinese z domova, dle dohody s CAR)
Oplodnění a kultivace embryí
Odebraná vajíčka se spočítají a zkontroluje se, zda jsou zralá. Potom se oplodní – speciální metody oplodnění (např. ICSI) se doplácí, prosté ponechání pohlavních buněk společně ne. Více o tom, co se doplácí nejčastěji zde.
Dle zvyklostí CAR vás budou příštích několik dní informovat o vývoji vašich embryí. Jsou různé formy – telefonicky, emailem, přes webovou aplikaci, i různé časové intervaly (denně, jednou za dva dny, až na konci prodloužené kultivace). 5. -6. den nejčastěji (při nízkém počtu embryí i dříve) se dozvíte ten zásadní verdikt – kolik a jak kvalitní embrya máte. Nezapomeňte v ceně počítat s jejich zamrazením.
Transfer
Další postup se odlišuje podle toho, zda půjdete hned na embryotransfer (ET) nebo budete čekat až na některý dalších z cyklů a půjdete na transfer zmražených embryí (kryoembryotransfer – KET), ten může být buď ve stimulovaném nebo nativním cyklu. Důvody k posunutí transferu do dalších cyklů jsou třeba hyperstimulační syndrom (OHSS) nebo genetické vyšetření embryí. Pár rad, co dělat a nedělat po transferu zde.
Výsledek a co dál
Přibližně za 14 dní se má dělat těhotenský test (více o nich zde). Další postup je dle výsledku. V případě pozitivního testu se dočtete více zde.
Jak dlouho to tedy celé trvá? Od zahájení stimulace po těhotenský test, je to orientačně 4 – 6 týdnů (dle délky stimulace, délky kultivace embrya, při ET). Než vůbec na samotné IVF dojde, může to trvat různě dlouho. Závisí na tom, jaká vyšetření budete absolvovat, jak dlouho budete čekat na výsledky a zda je třeba možná/nutná nějaká léčba, která by mohla zvýšit šance na úspěch.
A zásadní otázka – Kolik to bude stát?
O tom, co hradí pojišťovna se dočtete více zde, o připlácených metodách zde a o mražení zde – celková cena ale závisí hlavně na ceníku centra
Tipy na závěr – v našem slovníčku najdete význam velké části zkratek používaných při IVF a několik otázek, nad kterými určitě budete přemýšlet a odpovědi vás možná celkem uklidní 🙂
Jednotlivé postupy se mohou lišit – pár od páru, lékař od lékaře a centrum od centra. Toto je takové zobecnění, jak věci probíhají nejčastěji. Pro více detailů si nezapomeňte pořídit e-book (až bude).