Kdy už bychom to měli začít řešit

Všechny kamarádky rodí nebo jsou těhotné a vy sedíte nad sněhobílým testem a přemýšlíte, co je špatně a zda s tím už máte něco dělat. Přečtěte si pár tipů, abyste se mohli lépe rozhodnout, kdy je pro vás ten pravý čas požádat o pomoc.

A nebojte se, rozhodně to není ostuda, gynekologové řeší problémy s plodností velmi často. Nakonec může být za vaším problémem s početím jen nějaká snadno řešitelná „banalita“.

Čas

Obecně se doporučuje po roce neúspěšné „snahy“ o početí začít situaci řešit, pokud je vám 35 a více, lepší dříve. Nemusíte ovšem hned hledat centrum asistované reprodukce, stačí, když se obrátíte na svého gynekologa. Ten může udělat základní vyšetření (jak hormonální, tak gynekologické), pozvat vás na folikulometrii nebo odeslat partnera na spermiogram. Někteří gynekologové také řeší léčbu clostilbegytem nebo inseminace.

Věk

Jak již bylo zmíněno výše, čím je člověk starší, tím dříve je vhodné situaci řešit. S věkem klesá kvalita vajíček, což dělá i při pravidelné ovulaci, možnost otěhotnět složitější. Nezapomínejme na to, že pojišťovna přispívá jen do 39. narozenin, pak si již vše hradíte sami, pokud je nutné využít metod IVF.

Opakovaně neúspěšná těhotenství

Tuto situaci už většinou řeší váš gynekolog. Opakované potraty jsou dalším důvodem k dovyšetření.

Zdravotní stav a anamnéza

Nezapomínejte také na svůj zdravotní stav. Pokud trpí jeden z vás chronickým onemocněním nebo prodělal onkologickou léčbu, tak se poraďte s ošetřujícím lékařem – jsou stavy a léky, které mohou plodnost zcela zásadně ovlivňovat. Pokud se v rodině vyskytuje nějaké genetické onemocnění (syndrom), měla by snaze o početí předcházet alespoň konzultace s lékařem.

Pocit

Nejzásadnějším kritériem pro rozhodnutí jste ale vy. Pokud chcete dál zkoušet bez zásahů – zkoušejte. A jestli se nepodařilo po půl roce, tak klidně gynekologa o radu požádejte.

A když nevíte…

Je spoustu věcí, které můžete zkusit doma – měřit bazální teplotu, dělat ovulační testy, zhubnout, brát vitamíny nebo cvičit podle Mojžíšové – nikdy nevíte, co zrovna vám zabere.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *