Cysty – trápí i vás?

Mohou být náhodným nálezem na ultrazvuku, mohou taky dělat pořádné problémy. Co je příčinou cyst a jsou všechny stejné? Podíváme se na nejčastější z nich.

Folikulární cysta

Tento typ cysty je nejběžnější. Jak již název vypovídá, původně jde o běžný folikul. Ten hezky roste, očekává se ovulace. K té ale z nějakého důvodu nedojde. Folikul roste dál a zvětšuje se. Většinou ale tyto cysty bývají náhodným nálezem, třeba pokud chodíte na folikulometrii. Cysta produkuje hormony, může se tedy díky její přítomnosti opozdit menstruace. Ta bývá i silnější, protože hormony podporují také růst sliznice.

Často nepůsobí vůbec žádné obtíže a během několika menstruačních cyklů jsou pryč. Mohou se opakovat a dosahovat i větších rozměrů. V tomto případě pak dojde na chirurgické řešení.

Cysta ze žlutého tělíska

Tady je také jasné, z čeho cysta vznikne. K ovulaci dojde, vznikne žluté tělísko. To je potřebné k úspěšnému otěhotnění a těhotenství. Pokud se ve žlutém tělísku začne hromadit tekutina (např. po proběhlém drobném krvácení), vznikne cysta. Nedojde-li k otěhotnění normálně žluté tělísko zaniká a přijde menstruace. Při této cystě tedy mohou vznikat poruchy cyklu.

Stavy, kdy se tyto cysty vyskytují častěji:

  • těhotenství
  • endometrióza
  • hormonální poruchy
  • záněty v oblasti pánve
  • opakují se

Nemusí působit žádné obtíže. Také se u nich vyskytují bolesti břicha, pocity plného břicha, poruchy menstruačního cyklu apod.. Někdy je nutno řešit je chirurgicky, aby nedošlo k závažným komplikacím.

Endometriální cysta

Jednou z častých forem endometriózy, jsou i tzv. endometriomy. Stane se tak v případě, že si endometrióza vybrala za místo, kde se objeví, vaječník. Někdy se jim také říká čokoládové cysty kvůli barvě jejich obsahu. Ten vzniká vlastně menstruačním krvácením dovnitř cysty (chová se jako sliznice v děloze).

Pokud cysta dosáhne větších rozměrů, řeší se chirurgicky. V současné době se lékaři snaží o co nejmenší zásahy do vaječníků, aby se snížil vliv na další plodnost ženy. Operací ale léčba nekončí. Následně se ověří, zda se nenajdou další ložiska endometriózy (např. ultrazvukem) a dle toho se nastavuje další léčba.

Diagnóza

Cysty lze dobře diagnostikovat ultrazvukovým vyšetřením, někdy se také doplňují krevní odběry.

Komplikace

  • prasknutí cysty – velkým rizikem je prasknutí velké cysty a vylití jejího obsahu do dutiny břišní, je to velmi akutní stav a vyžaduje rychlé řešení
  • torze vaječníku – velká cysta může způsobit, že se vaječník „otočí“ a dojde k uskřinutí přítoku krve a v nejhorším případě k jeho odumření. Tento stav také vyžaduje urgentní operaci

Na závěr je ale třeba poznamenat, že při troše štěstí lze i s cystou (nebo po ní) otěhotnět a donosit miminko!

Zdroje

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405

https://www.wikiskripta.eu/w/Endokrinn%C3%AD_onemocn%C4%9Bn%C3%AD_gon%C3%A1d#Poruchy_funkce_vaje.C4.8Dn.C3.ADk.C5.AF_spojen.C3.A9_s_hypersekrec.C3.AD_androgen.C5.AF

https://www.medicinenet.com/ovarian_cysts/article.htm

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *