Mohou být náhodným nálezem na ultrazvuku, mohou taky dělat pořádné problémy. Co je příčinou cyst a jsou všechny stejné? Podíváme se na nejčastější z nich.
Folikulární cysta
Tento typ cysty je nejběžnější. Jak již název vypovídá, původně jde o běžný folikul. Ten hezky roste, očekává se ovulace. K té ale z nějakého důvodu nedojde. Folikul roste dál a zvětšuje se. Většinou ale tyto cysty bývají náhodným nálezem, třeba pokud chodíte na folikulometrii. Cysta produkuje hormony, může se tedy díky její přítomnosti opozdit menstruace. Ta bývá i silnější, protože hormony podporují také růst sliznice.
Často nepůsobí vůbec žádné obtíže a během několika menstruačních cyklů jsou pryč. Mohou se opakovat a dosahovat i větších rozměrů. V tomto případě pak dojde na chirurgické řešení.
Cysta ze žlutého tělíska
Tady je také jasné, z čeho cysta vznikne. K ovulaci dojde, vznikne žluté tělísko. To je potřebné k úspěšnému otěhotnění a těhotenství. Pokud se ve žlutém tělísku začne hromadit tekutina (např. po proběhlém drobném krvácení), vznikne cysta. Nedojde-li k otěhotnění normálně žluté tělísko zaniká a přijde menstruace. Při této cystě tedy mohou vznikat poruchy cyklu.
Stavy, kdy se tyto cysty vyskytují častěji:
- těhotenství
- endometrióza
- hormonální poruchy
- záněty v oblasti pánve
- opakují se
Nemusí působit žádné obtíže. Také se u nich vyskytují bolesti břicha, pocity plného břicha, poruchy menstruačního cyklu apod.. Někdy je nutno řešit je chirurgicky, aby nedošlo k závažným komplikacím.
Endometriální cysta
Jednou z častých forem endometriózy, jsou i tzv. endometriomy. Stane se tak v případě, že si endometrióza vybrala za místo, kde se objeví, vaječník. Někdy se jim také říká čokoládové cysty kvůli barvě jejich obsahu. Ten vzniká vlastně menstruačním krvácením dovnitř cysty (chová se jako sliznice v děloze).
Pokud cysta dosáhne větších rozměrů, řeší se chirurgicky. V současné době se lékaři snaží o co nejmenší zásahy do vaječníků, aby se snížil vliv na další plodnost ženy. Operací ale léčba nekončí. Následně se ověří, zda se nenajdou další ložiska endometriózy (např. ultrazvukem) a dle toho se nastavuje další léčba.
Diagnóza
Cysty lze dobře diagnostikovat ultrazvukovým vyšetřením, někdy se také doplňují krevní odběry.
Komplikace
- prasknutí cysty – velkým rizikem je prasknutí velké cysty a vylití jejího obsahu do dutiny břišní, je to velmi akutní stav a vyžaduje rychlé řešení
- torze vaječníku – velká cysta může způsobit, že se vaječník „otočí“ a dojde k uskřinutí přítoku krve a v nejhorším případě k jeho odumření. Tento stav také vyžaduje urgentní operaci
Na závěr je ale třeba poznamenat, že při troše štěstí lze i s cystou (nebo po ní) otěhotnět a donosit miminko!
Zdroje
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405
https://www.medicinenet.com/ovarian_cysts/article.htm
Reklama