KET v nativním cyklu

= transfer rozmraženého embrya do dělohy bez úpravy cyklu hormony

Příprava

Jak již název napovídá, u tohoto typu transferu se využívá normálního cyklu, který žena má. Simuluje se tedy situace, kdy dojde k přirozenému otěhotnění (praskne folikul, který se pak změní na žluté tělísko produkující hormony). Proto je nutné, aby probíhala ovulace. Kolem 10. DC se jde na ultrazvukovou kontrolu a podle velikosti dominantního folikulu a výšky sliznice se naplánuje termín transferu. Někde se nezasahuje vůbec, jinde se používá Ovitrelle (či jiného hCG) před transferem (přesný čas určí lékař). hCG pomáhá tomu, aby folikul dozrál a ovulace opravdu proběhla.

Další medikace je individuální (kortikoidy, LMWH atd.)

Co s sebou?

Košile, přezůvky, doklady (dle centra

Pití (nezapomenout)

Souhlas s výkonem, který musí podepsat také partner přímo na místě (pokud nemůže být přítomen, nutno se domluvit v CAR)

Anestézie

Ve většině případů není nutná, při komplikacích (např. hůře prostupný děložní čípek) se lze domluvit přímo v CAR

Průběh

V den transferu vám zavolají (nebo si zavoláte sami) z embryologické laboratoře, zda je vaše embryo/embrya po rozmražení vhodná k transferu a pokud ano, dozvíte se, kdy máte dorazit. Nezapomeňte hodně pít, je nutné mít před transferem plný močový měchýř, výkon se pak lépe provádí). Převléknete se a jdete většinou na zákrokový sálek. Někde ještě tam vyžadují potvrzení toho, že jste to vy (stačí slovně). Poté gynekolog dostane od embryologa katétr a zavede jej do dělohy, je to podobné gynekologickému vyšetření. Vše se děje pod ultrazvukovou kontrolou. Po vyjmutí katétru embryolog zkontroluje, zda je katétr prázdný. A je hotovo.

Po výkonu

Většinou si chvilku poležíte a můžete odejít domů. Režim doporučují různý – od klidového po běžný. Stejně tak PN či sexuální abstinenci. Toto hlavně záleží na vás. Zda se budete cítit lépe doma v klidu nebo v práci, kde na to nebudete příliš myslet. Nejčastěji je doporučeno provést test či přijít na krevní odběr za 14 dní.

Odlišnosti mezi centry

  • Někde může být přítomen u výkonu partner
  • Někde dávají fotku embrya či z ultrazvuku
  • Různá doba „ležení“ po výkonu (někde se jde hned, jinde si i hodinu poležíte)
  • Různá doba do těhotenského testu (někde se neprovádí test z moči, někde zase není krevní vyšetření)

Na co si dát pozor?

Po KETu v nativním cyklu se většinou dává progesteron, někde se ani po transferu nedává nic, termín vysazení je také různý.

Vzhledem k tomu, že si pícháte před transferem HCG, je falešně pozitivní těhotenský test a je potřeba počkat s testováním do stanoveného dne (nebo aspoň mít ověřeno, že již byl test negativní). Pokud máte 14. den negativní test, poraďte se v centru o dalším postupu.

Pozor na nechráněný styk v období okolo transferu. Vzhledem k tomu, že dochází k ovulaci, může dojít k přirozenému otěhotnění. Pokud by vyšel i KET, pak riskujete neplánované vícečetné těhotenství.

Cena

Pojišťovna hradí KET pouze v případě, že před tím neproběhl ET hned po OPU

Jinak se cena pohybuje přibližně mezi 4 000 – 15 000 tisíci dle centra a přídavných metod (asistovaný hatching apod.)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *