Embryotransfer (ET)

= transfer embrya do dělohy

ET se provádí buď v cyklu, kdy proběhl odběr vajíček, nebo v dalších cyklech po rozmražení embrya (KET), v dalším textu se budeme věnovat prvnímu zmíněnému

Příprava

Příprava je velmi krátká, po OPU začnete užívat progesteron (Utrogestan) a po dohodě s embryologem se dle vývoje embryí dostavíte k transferu. Někde je dřívější transfer preferován při nízkém počtu embryí, jinde je vždy upřednostněna prodloužená kultivace.

Další medikace je individuální (kortikoidy, LMWH atd.)

Co s sebou?

Košile, přezůvky, doklady (dle centra

Pití (nezapomenout)

Souhlas s výkonem, který musí podepsat také partner přímo na místě (pokud nemůže být přítomen, nutno se domluvit v CAR)

Anestézie

Ve většině případů není nutná, při komplikacích (např. hůře prostupný děložní čípek) se lze domluvit přímo v CAR

Průběh

Dle dohody jste v kontaktu s embryologem (někde voláte denně, jinde až 5.den), popř. informace dostáváte emailem, lze doplatit i kontinuální monitoring embryí s přístupem z webového rozhraní. Pokud je tedy plánován transfer, dostanete přesný termín, kdy přijet. Nezapomeňte hodně pít, je nutné mít před transferem plný močový měchýř, výkon se pak lépe provádí). Převléknete se a jdete většinou na zákrokový sálek. Někde ještě tam vyžadují potvrzení toho, že jste to vy (stačí slovně). Poté gynekolog dostane od embryologa katétr a zavede jej do dělohy, je to podobné gynekologickému vyšetření. Vše se děje pod ultrazvukovou kontrolou. Po vyjmutí katétru embryolog zkontroluje, zda je katétr prázdný. A je hotovo.

Po výkonu

Většinou si chvilku poležíte a můžete odejít domů. Režim doporučují různý – od klidového po běžný. Stejně tak PN či sexuální abstinenci. Toto hlavně záleží na vás. Zda se budete cítit lépe doma v klidu nebo v práci, kde na to nebudete příliš myslet. Nejčastěji je doporučeno provést test či přijít na krevní odběr za 14 dní.

Odlišnosti mezi centry

  • Někde může být přítomen u výkonu partner
  • Někde dávají fotku embrya či z ultrazvuku
  • Různá doba „ležení“ po výkonu (někde se jde hned, jinde si i hodinu poležíte)
  • Různá doba do těhotenského testu (někde se neprovádí test z moči, někde zase není krevní vyšetření)

Na co si dát pozor?

Po ET v cyklu, kdy bylo OPU, se většinou dává progesteron, termín vysazení je také různý.

Testovat dle doporučení centra (většinou 14 dní). Pokud máte negativní test, poraďte se v centru o dalším postupu, po dohodě je možné jít na případný KET hned v dalším cyklu.

Cena

ET v cyklu, kdy proběhlo OPU, je hrazen pojišťovnou, maximálně doplácíte za nadstandardní metody

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *