KET ve stimulovaném cyklu

= transfer rozmraženého embrya do dělohy v cyklu od začátku řízeném hormony

Příprava

Od prvního dne cyklu se užívají léky s obsahem estrogenů (např. Estrofem, Estrimax), které dostanete již dopředu na kontrole u lékaře. Pro tento typ transferu se nevyužívá vlastní ovulace, takže se většinou chodí na kontrolní ultrazvuk kolem 10. DC a rovnou se plánuje termín KETu, pokud je sliznice v děloze připravena. Před KETem se nasazuje také progesteron (např. Utrogestan), přesné datum nasazení určuje lékař dle stáří embrya, které se bude transferovat.

Další medikace je individuální (kortikoidy, LMWH atd.)

Co s sebou?

Košile, přezůvky, doklady (dle centra)

Pití (nezapomenout)

Souhlas s výkonem, který musí podepsat také partner přímo na místě (pokud nemůže být přítomen, nutno se domluvit v CAR)

Anestézie

Ve většině případů není nutná, při komplikacích (např. hůře prostupný děložní čípek) se lze domluvit přímo v CAR

Průběh

V den transferu vám zavolají (nebo si zavoláte sami) z embryologické laboratoře, zda je vaše embryo/embrya po rozmražení vhodná k transferu a pokud ano, dozvíte se, kdy máte dorazit. Nezapomeňte hodně pít, je nutné mít před transferem plný močový měchýř, výkon se pak lépe provádí). Převléknete se a jdete většinou na zákrokový sálek. Někde ještě tam vyžadují potvrzení toho, že jste to vy (stačí slovně). Poté gynekolog dostane od embryologa katétr a zavede jej do dělohy, je to podobné gynekologickému vyšetření. Vše se děje pod ultrazvukovou kontrolou. Po vyjmutí katétru embryolog zkontroluje, zda je katétr prázdný. A je hotovo.

Po výkonu

Většinou si chvilku poležíte a můžete odejít domů. Režim doporučují různý – od klidového po běžný. Stejně tak PN či sexuální abstinenci. Toto hlavně záleží na vás. Zda se budete cítit lépe doma v klidu nebo v práci, kde na to nebudete příliš myslet. Nejčastěji je doporučeno provést test či přijít na krevní odběr za 14 dní.

Odlišnosti mezi centry

  • Někde může být přítomen u výkonu partner
  • Někde dávají fotku embrya či z ultrazvuku
  • Různá doba „ležení“ po výkonu (někde se jde hned, jinde si i hodinu poležíte)
  • Různá doba do těhotenského testu (někde se neprovádí test z moči, někde zase není krevní vyšetření)

Na co si dát pozor?

Po KETu ve stimulovaném cyklu je nutno užívat léky až do případného cca 12. týdne těhotenství, není zde přítomno žluté tělísko jako po ovulaci. Předčasné vysazení by mohlo způsobit potrat. Pokud máte 14.den negativní test, poraďte se v centru o dalším postupu.

Cena

Pojišťovna hradí KET pouze v případě, že před tím neproběhl ET hned po OPU (např. pro OHSS nebo genetické vyšetření embryí)

Jinak se cena pohybuje přibližně mezi 4 000 – 15 000 tisíci dle centra a přídavných metod (asistovaný hatching apod.)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *