Biochemické těhotenství

Biochemické těhotenství („biochemko“) je situace, kdy vyjde pozitivní test, ale nedojde k potvrzení těhotenství ultrazvukem. Při spontánním početí si toho často ani nevšimnete a pak přijde opožděná, a někdy silnější, menstruace. Po transferu či IUI většina žen nevydrží a testuje dříve, než je stanovený limit 14 dnů a více, který doporučují lékaři. Tím pádem se těhotenství podaří zachytit i v raném stadiu a s tím může přijít i zklamání.

 

Jak to tedy vypadá?

Na testu se objeví pozitivní výsledek, čárka může být slabší než kontrolní a:

  1. Sílí pomalu (při testování ob den)
  2. Slábne
  3. Sílí, ale přijde krvácení, po kterém začne slábnout

Je nutno říci, že biochemické těhotenství neznamená jen nízké hodnoty HCG, ale zkrátka situaci, kdy nedojde k potvrzení těhotenství ultrazvukem.

Co to znamená?

Znamená to, že se embryo zahnízdilo, ale nejspíše se přestalo z nějakého důvodu vyvíjet. Toto se děje běžně, udává se minimálně u 50 % těhotenství. Nejedná se tedy ale o klasický potrat, proto např. při žádosti o genetické vyšetření embryí z důvodů 2 biochemických těhotenství je velká šance, že při absenci jiných důvodů pojišťovna neschválí.

Důležité!

Intenzita barvy čárky neodráží prosperitu těhotenství, podstatný je trend – sílí/slábne.

Pozor na mimoděložní těhotenství, kde také nemusí být „správný“ růst HCG.

Pokud vydržíte, testujte až co nejpozději dle doporučení CAR, ušetříte si případné zklamání.

4 názory na “Biochemické těhotenství”

    1. Zdravím, tyhle situace je vždy potřeba konzultovat s ošetřujícím lékařem. Já osobně jsem v posledním těhotenství od 8.dne po KET střídavě krvácela a špinila. U mě se jednalo o hematomy, ale příčin může být více (kromě hematomů i mimoděložní těhotenství, na druhou stranu to nemusí být taky nic) a nedá se to jen podle krvácení odhadnout.
      K.

  1. Je něco čím lze předejít opakovanému biochemickému těhotenství? Vím, že vše záleží na tělu, jak si s tím poradí a pokud má embryo odejít, tak odejde, ale i tak by mě zajímal nějaký tip jak podpořit uhnízdění a správný vývoj embryjka, jestli to tedy nějak jde (babské rady, vitamíny,…).

    1. Na to žádné tipy bohužel nemám. Určitě bych začala vyšetřením hematologie, genetika, zvazila bych imuno a hysteroskopii (ale vic by určitě rekl gynekolog).

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *