Intrauterinní inseminace (IUI)

IUI je jedna z metod, kdy se zasahuje do těla co možná nejméně, je to taková startovní čára v boji s neplodností. To ovšem neznamená, že o nic nejde. I před tímto zákrokem je normální být ve stresu.

Sperma od partnera dodáno předem a v laboratoři zkapalněno, přečištěno a zahuštěno, aby bylo možné ho následně vstříknout přímo do dělohy. Zkapalněno proto, aby ztratilo viskózní konzistenci, která špatně prochází přes stříkačku a zahuštěno proto, aby se šance na otěhotnění zvýšily. I tak se šance na úspěch pohybuje mezi 10 a 15%.

K provedení IUI musí být splněny tyto podmínky:

  • Přítomnost ovulace, nejlépe pravidelně
  • Průchodné vejcovody
  • Vyhovující spermiogram (různá centra mohou mít rozdílně požadavky)

IUI tedy není vhodná v případě, kdy je problém s plodností (i) na straně partnera.

IUI je jedna z mála metod asistované reprodukce, která se plně hrazena zdravotní pojišťovnou, a to 6x za život

Příprava (léky, kontroly apod.)

Nutná je přítomnost ovulace. Od 2. dne cyklu se někdy užívají léky (Femara, Clostilbegyt, Tamoxifen), které mohou pomoci růstu folikulů a zvýšit tak šanci na úspěch. Na ultrazvuk se chodí kolem 10. den cyklu, zde se kontroluje počet a velikost folikulů. IUI se plánuje dle velikosti folikulů na 11. až 14. den cyklu. Před nebo těsně po IUI se může také píchat 1 dávka Ovitrelle k zajištění prasknutí folikulu. V druhé fázi cyklu se pak bere Utrogestan.

Co s sebou?

Košile, přezůvky (někde zapůjčí, někde musíte přinést svoje)

Anestézie

Anestézie není nutná. IUI většinou není moc bolestivá, spíš nepříjemná, asi na úrovni běžného gynekologického vyšetření. Míra nepříjemnosti až bolestivosti se dá hodně ovlivnit schopností uvolnit se během zákroku.

Průběh

V den IUI je ráno pozván partner na odběr spermatu. To pak putuje do laboratoře na úpravu. Žena přichází na vlastní zákrok později. Převleče se do noční košile a přichází na sálek, kde se posadí do klasického gynekologického křesla. Pak laborantka přinese lékaři upravené partnerovo sperma ve speciální injekční stříkačce a to je zavedeno do dělohy.

Po výkonu

Po výkonu lze odejít rovnou domů/do práce/kamkoli jinam, dále se užívají léky dle předpisu a je doporučeno provedení těhotenského testu nejdříve za 14 dní, spíše později.

Na co si dát pozor?

Před odběrem spermatu je doporučená alespoň dvoudenní sexuální abstinence. Pokud nelze najít dominantní folikul, nebude možné IUI provést a je nutno čekat na další cyklus nebo nasadit medikaci.

Cena

Jak již bylo zmíněno 6x za život zákrok hradí pojišťovna, ale v některých centrech můžete nějakou částku doplácet. Můžete se ještě setkat se starou variantou úhrady, kde pojišťovna hradila výkon 6x ročně – více zde

Cena pro samoplátce se liší dle centra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *