Mýtů, které doprovází stimulaci vaječníků, je spoustu. Podívali jsme se na nejčastější z nich a pokusili se je vyvrátit. Ačkoli to tak často vypadá, ovariální stimulace se nemusíte bát.
Je to drahé!
Ne vždy, cena záleží na konkrétním léku (a jeho dávce) a době, kterou jej budete užívat. Teoreticky lze stimulovat i bez výrazného doplatku.
Trvá to dlouho…
Ano i ne. Záleží na protokolu, který vám lékař vybere. Krátký protokol může během 14 dnů od začátku MS dospět k odběru vajíček (OPU).
Hrozně přiberu 🙁
Hormony působí na každého jinak. Někdo přibere mírně, někdo více, někdo vůbec. Rozhodně není pravidlem výrazný příbytek na váze. Nesmíme zapomenout brát v potaz stres, řada z nás jej řeší jídlem, a to může být v konečném důsledku viník nárůstu hmotnosti (který se taky těžko přiznává :)). Na druhou stranu léky mohou podporovat zadržování vody.
Je to nebezpečné!
Hormonální léčba má svoje rizika. Ačkoli nebyla prokázána přímá souvislost mezi vznikem rakoviny a IVF, léky mohou působit na hormonálně aktivní tkáň, proto byste neměly zapomínat na preventivní prohlídky. Dalším rizikem je rozvoj ovariálního hyperstimulačního syndromu, je to vzácná ale nebezpečná komplikace. Pokud by vám z nějakého důvodu hrozil, dbejte důsledně pokynů a doporučení lékaře.
Injekce se nedají zvládnout…
Určitě se to dá zvládnout, většina injekcí jsou podkožní, některé jsou méně nepříjemné, některé více. Pokud se je bojíte aplikovat vy i partner, lze se domluvit přímo v CAR nebo třeba v blízké nemocnici.
Musím si vzít neschopenku!
To je na vás. Někdo snáší stimulaci dobře a chodí do práce, někdo je raději v klidu doma. Také záleží jaký typ zaměstnání vykonáváte. Kancelářská práce je fyzicky méně náročná, než třeba práce ve skladu. CARy většinou vyjdou s neschopenkou během stimulace vstříc. Není důvod se stydět, když se během stimulace rozhodnete být doma.