Odběr vajíček (OPU)

Odběr vajíček neboli OPU se provádí v den určený lékařem na konci ovariální stimulace. To, který den cyklu odběr proběhne, je závislé na mnoha faktorech. Není tedy špatně, že jdete v jiný den než vaše známá. Odběr vajíček se provádí přes vaginální stěnu jehlou pod kontrolou ultrazvukem. Jednoduše řečeno se napíchnou vhodné folikuly a odsaje se jejich obsah, nejlépe vajíčko (to ale lékař nevidí). Jako výsledek je vám většinou sdělen počet folikulů a počet vajíček, která v nich byla. Pokud máte svého lékaře a OPU vyjde např. na víkend, nelekejte se, když jej bude provádět někdo jiný.

Příprava (léky, kontroly apod.)

Léky a kontroly naleznete v jiných článcích – liší se podle zvolené stimulace a jejího vývoje

Téměř všude se 36 hodin před OPU píchá HCG (Ovitrelle, Pregnyl)

Co s sebou?

Košile, přezůvky, pití, vložka, doklady (v některých centrech některé věci poskytují, budete vědět dopředu)

Předoperační vyšetření – formulář dostanete předem, zahrnuje odběry a vyšetření praktickým lékařem, tak si je nejlepší vyřídit dostatečně předem (některá centra nepožadují)

Podepsaný souhlas s výkonem a anestézií

Anestézie

Liší se dle zvyklostí centra (roli hraje počet vajíček, stav pacientky apod.)

Při menším předpokládaném počtu punktovaných folikulů lze provést bez anestézie (např. u nativního cyklu nebo minimální stimulace)

Dalšími variantami jsou analgosedace nebo celková anestézie (nejčastější)

Průběh

V den OPU se dostavíte na lačno (většinou platí staré dobré – od půlnoci nejíst, nepít, nekouřit a nežvýkat) do centra. Během stimulace obdržíte konkrétní pokyny, ale většinou je také požadováno být nenalíčená a bez šperků. Dle centra čekáte na pokoji nebo přímo před zákrokovým sálkem. Tam se pak položíte na lůžko (s opěrkami pro nohy), OPU se provádí pod ultrazvukovou kontrolou.

Po výkonu

Až se probudíte z anestézie:

  • jsou vám sledovány životní funkce, máte infuzi, kontroluje vás sestra
  • lékař, který výkon prováděl, nebo embryolog vás informují o výsledku
  • při dobrém stavu po cca 2-3 hod propustí

Může být přítomno drobné krvácení.

Na co si dát pozor?

Pokud jste měla celkovou anestézii, je při odchodu nutný doprovod

O rizicích po odběru vajíček vás poučí lékař, doporučuje se zvýšit příjem bílkovin a tekutin (lze i Protifar, Nutridrinky apod.). Výrazná bolest břicha, poruchy vyprazdňování, silné krvácení – to vše konzultujte s centrem nebo nejbližší nemocnicí. A kdyby se vám cokoli nezdálo, tak také. Každá zákrok snášíme jinak. Podrobnější informace najdete v článku o OHSS.

A důležitá informace – počet folikulů, ani vajíček neříká nic o tom, kolik budete mít embryí. Takže nezoufejte, pokud jich je méně. I z jednoho embrya může být těhotenství.

Cena

OPU je hrazeno pojišťovnou, někde se platí poplatek za celkovou anestézii

Cena pro samoplátce se liší dle centra

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *