Hysteroskopie

Používá se jako jedna z metod při zjišťování příčiny neplodnosti (pochází z řeckého hystera, děloha). Jedná se o prohlédnutí/zobrazení dutiny děložní speciálním přístrojem. Využívá se jak k diagnostice, tak léčbě. V obou případech se prochází přes pochvu a děložní hrdlo až do dělohy (tzv. transvaginálně).

Pokud se hysteroskopie dělá v rámci diagnostiky, tak se jednak sleduje celkový vzhled dělohy „zevnitř“ a současně lze částečně řešit případný nalezený problém – např. polyp nebo srůsty. Ty je pak možné odstranit nebo z podezřelé tkáně vzít vzorek – biopsii a tu odeslat k dalšímu histologickému vyšetření.

Léčebná/operační metoda má již jasně daný cíl (odstranění polypu, nádoru, srůstu…).

Jak a čím se hysteroskopie vlastně dělá?

U obou metod se využívá hysteroskop, velice úzké optické zařízení s kamerou, a tenké operační nástroje, které se „provlékají“ tělem hysteroskopu pod přímou optickou kontrolou. Hysteroskopy pro ambulantní, tzv. office, výkony mají v průměru jen cca 3-4 mm, a proto není pro jejich zavedení nutno dilatovat (rozšiřovat) děložní hrdlo. Touto metodou lze například odstranit menší polyp či srůst a výkon se provádí bez narkózy, v poloze jako při běžném gynekologickém vyšetření (v mírném lehu, většinou za monitorace tlaku a pulzu).

Na mnoha pracovištích se tento výkon provádí po aplikaci čípku na bolest do konečníku. U některých žen může být i tak vyšetření velice nepříjemné až bolestivé a naopak jiné ženy ho hodnotí jako pocity většího dyskomfortu. Hysteroskop pro operační výkony (odstranění myomů, rozsáhlých srůstů) je větší, má v průměru cca 8-9 mm a je tedy nutno k jeho zavedení dilatovat děložní hrdlo. Tento výkon je tedy kvůli bolestivosti indikován do klinik a nemocnic k celkové, ale krátké a šetrné anestezii.

Příprava (léky, kontroly apod.)

V případě ambulantní hysteroskopie není nutné předem podávat léky, pouze je možno si aplikovat čípek na bolest, ale vždy po poradě k lékařem provádějícím výkon.

V případě výkonu v celkové anestezii je nutné předoperační vyšetření (EKG, moč, krevní obraz, krevní srážlivost).

Co s sebou?
 • Doklady
 • Vložky
 • Pití (po anestezii určí personál)
 • Případně léky na bolest
 • Pohodlné kalhoty
Anestézie

Při ambulantním diagnostickém výkonu se neprovádí.
Při operačním/léčebném výkonu je aplikována anestezie dle zvyklosti daného centra

Průběh

Diagnostický výkon: po aplikování čípku na bolest do konečníku se cca 30 minut vyčká (bez čípku se jde hned). V ordinaci se položíte do gynekologického křesla jako u běžné prohlídky. Lékař zavede hysteroskop, jehož optikou prohlíží dělohu za kontroly snímaných částí na obrazovce a za monitorace tlaku a pulzu. Výkon trvá cca 15-30 minut dle rozsahu. Po výkonu vám většinou sdělí výsledek a až dostanete zprávu, můžete jít domů.

Operační/léčebný výkon: dle zvyklostí centra se ve většině případů doporučuje nejíst a nepít, nekouřit minimálně 6 hodin před výkonem. A pozor, to platí i pro žvýkání žvýkaček. Přijdete na kliniku a v přípravné místnosti před operačním sálem se provede krátký pohovor s anesteziologem. Poté se převléknete do obdržené jednorázové košile (někde do vlastní donesené). Na vyzvání přijdete na operační sál, lehnete si na záda a nohy se připevní do polohy jako u gynekologické prohlídky. Poté již následuje anestézie. Tento výkon může trvat dle rozsahu 20-60 minut. Po dokončení vás přesunou na dospávací pokoj, léky proti bolesti buď dostanete od anesteziologů rovnou na sále nebo ještě lze podat čípek. Ale dá se to zvládnout i bez dalších analgetik. Cca 1-2 hodinu se dospává a v případě, že se cítíte fit, můžete s doprovodem odejít

Po výkonu

Diagnostický výkon: doporučuje sexuální abstinence, nekoupat se a nepoužívat tampony – jako klasické šestinedělí

Léčebný/operační výkon: dostanete seznam věcí, které se doporučuje nedělat nebo naopak sledovat (např. jak dlouho se nekoupat, jak dlouho nemít pohlavní styk atd.)

S výsledkem hysteroskopie se pak objednáte na konzultaci (pokud to není prováděno přímo v CAR ošetřujícím lékařem)

Na co si dát pozor?

Při odchodu je nutný doprovod, pokud byla anestézie. Vaše zkušenosti s výkonem bez uspání si můžete přečíst zde

Riziko komplikací se pohybuje pod 1%. Lékař vás jistě po výkonu poučí, kdy se ozvat nebo jet na pohotovost. Mezi alarmující příznaky, které je záhodno nepodceňovat patří:

 • výrazné bolesti (charakterem, intenzitou, náhle vzniklé)
 • zapáchající výtok
 • vyrážka
 • horečka
 • silné krvácení
 • bolesti na hrudi, potíže s dýcháním, poruchy vědomí, mdloby
Cena

Oba výkony jsou plně hrazeny zdravotními pojišťovnami, někde případně doplácíte za anestézii (informace dostanete předem)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *