Vaše zkušenosti – hysteroskopie bez anestézie 1

Přečtěte si první část zkušeností s hysteroskopií bez anestézie. Dá se to zvládnout? Co obnáší toto vyšetření se dočtete zde.

Bára

Hysteroskopii jsem podstoupila v ramci 1. IVF po dvou neuspesnych transferech. Vysetreni probehlo primo v CAR a lekarka mi nabidla Entonox (rajsky plyn), ktery jsem vyuzila (za mensi poplatek, tusim 500,-). Predem jsem si nacetla, ze nekdo snasi vysetreni dobre, nekdo hur, videla jsem na YT i nejake video, kde vse probihalo ukazkove. Na vysetreni jsem se dostavila 8. DC, trochu nervozni, ale nic hrozneho. Sestricka mi dala dychaci masku a mela jsem zhluboka dychat. Lekarka zavedla zrcadla a slo se na vec.

Nevim, co vse na me pusobilo, jestli tlak na cipek nebo rajsky plyn, ale najednou jsem mela hodne neprijemny pocit tlaku na hrudi v kombinaci s bolesti podbrisku pripominajici silnou bolest pri ms (s tou jsem ale pocitala). Personalu jsem rekla, ze se citim spatne, mam pocit, ze nemuzu dychat – byla jsem trochu mimo, jen jsem jakoby slysela: „Dychejte, dychejte zhluboka“. Nastesti vsechno trvalo opravdu kratce, odebrali mi masku a behem chvilky jsem se citila stejne jako pred vysetrenim. Mohla jsem se posadit, prakticky hned vstat a odejit.

Byla jsem upozornena, ze muze doznivat bolest podbrisku, popr. spineni. Nic z toho vsak nebylo. Po vysetreni jaem dostala lek. zpravu a dokonce fotky delohy – vse v poradku. Ovsem neodebrali mi vzorek sliznice, ale o tom, ze se to bezne dela, jsem se dozvedela az pozdeji ;). No, byla jsem rada, ze to mam za sebou a priste uz bych asi mela vetsi strach nebo bych volila anestezii :).

Lenka

Vyšetření mi bylo indikováno kvůli špatně zhojené vnitřní jizvě na děloze po císařském řezu. Nebylo to nijak zvlášť bolestivé ani nepříjemné, bohužel moje děloha je zakloněná dozadu (RVF) a hysteroskop se nedokázal „zlomit“ ve správném úhlu zalomení (dostal se přes čípek ale ne dál).
Následoval tedy pokus číslo dvě, kdy se děloha za čípek „popotáhla“ (speciálními kleštěmi nevím název), to probíhalo za použití entonoxu (rajský plyn), a kdybych nekoukala na obrazovku nevěděla bych, že se něco děje.
Celkově bych řekla, že není čeho se bát a pokud něco člověk cítí (spíš nic a to i bez entonoxu) je to spíš nepříjemné než bolestivé.

Anonym

Peklo. Po tomto výkonu jsem měla pochybnosti, jestli zvládnu porod přirozenou cestou. Nutno podotknout, že mám nízký práh bolesti, ale stejně… nevím, jestli bych do toho znovu bez anestezie šla. Společně s hysteroskopií (na prokázání či vyvrácení endometriózy) probíhala i kontrola průchodnost vejcovodů (oboje bez anestezie).

Dominika

Byla jsem na hysteroskopii 2x z toho jednou mi dělal pan doktor Kovář metroplastiku dělohy. Bylo to bezbolestné vyšetření, byl jen tlak v podbříšku jako při silnější MS.

Petra

Hezký den, podstoupila jsem hysteroskopii kvůli vyšetření endometriózy a odstranění polypu a i přes veškerá ubezpečení, že zákrok bude jen „trochu nepříjemný“, byl zákrok ohromně bolestivý, až se doktor rozhodl pro předčasné ukončení. Osobně už bych do toho nikdy nešla. Byla jsem poté na stejném zákroku ještě jednou v rámci CAR v celkové krátké anestezii a absolutně bez problémů.
Zdravím, Petra

.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *