Polypy v děloze jako příčina neplodnosti

Polypy mohou způsobovat krvácení, potraty i problémy se zahnízděním embrya. Léčba je ale poměrně jednoduchá a může některým ženám pomoci zlepšit šance na otěhotnění.

Co je to polyp?

Polyp je útvar, který vychází ze sliznice, a může se nacházet vlastně kdekoli v těle. Nejčastěji to bývá v trávicím traktu, ale také se vyskytuje jak uvnitř dělohy (endometriální polyp), tak na děložním čípku (cervikální polyp). Většina polypů je nezhoubná. Polypy se rozdělují na stopkaté (visí na takové stopce, která je připojena ke sliznici) nebo přisedlé (jsou na sliznici více „připlácnuté“). Pozor, nepleťte si polyp s děložními myomy, o kterých se můžete více dočíst zde.

Jaké mohou být příznaky?
  • nepravidelná menstruace
  • krvácení mezi cykly
  • silná menstruace
  • problémy s otěhotněním, v těhotenství riziko potratu a krvácení
Jak se na to přijde?

Polyp může lékař najít při vaginálním vyšetření ultrazvukem nebo při hysteroskopii

Jak se polypy léčí?
  • sledování – lze u malých polypů, které nepůsobí obtíže
  • léky – některé polypy reagují na hormonální terapii, ale jde spíše o krátkodobé řešení
  • odstranění – nejlépe při hysteroskopii než prostou kyretáží dělohy, vzorek se samozřejmě posílá na histologické vyšetření

Další postup léčby závisí na histologii, při dobrých výsledcích většinou stačí jen nechat sliznici čas na regeneraci. Aby se tento problém opakovaně vracel, je vzácné.

Jak to souvisí s plodností?

Některé studie prokázaly, že po odstranění polypu z dělohy se zlepšilo procento úspěšného otěhotnění ve sledované skupině žen. Nicméně data nejsou úplně jasná a další studie na toto téma pokračují. A také se přesně neví, proč polypy vadí. Předpokládá se, že mohou bránit implantaci embrya, ale také vytvářet chronický zánět, který může šance na otěhotnění snižovat. Obecně se tedy častěji doporučuje případný polyp z dělohy odstranit. Jaké je tedy ideální řešení pro vás? Nejlepší je dát na doporučení lékaře, který se o vás stará a zná všechny okolnosti.

Zdroje

https://txfertility.com/female-infertility/endometrial-polyps/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-polyps/diagnosis-treatment/drc-20378713

https://www.ambulantni-hysteroskopie.cz/polyp

POMOHL VÁM ČLÁNEK? POMOZTE I VY – PODPOŘTE NÁŠ WEB NA WWW.DONIO.CZ/DVECARKY NEBO SDÍLEJTE

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *