Myomy, překážka v otěhotnění?

Zmínil se lékař, že máte myom v děloze, ale že to vlastně nevadí? Přitom vaší známé dělohu kvůli myomům odstranili a jiná zase byla kvůli tomu brala léky? Jak to tedy je?

Co je to myom?

Myom je nádor. I když to zní děsivě, není zhoubný a pochází ze svaloviny, která se v děloze nachází. Tato svalovina je tzv. hladká, kterou, na rozdíl třeba od bicepsů, nemůžeme ovládat vůlí. Myomy mohou být různě veliké, od drobných, které nedělají žádné obtíže, až po obrovské, které mohou i vyklenovat břicho a budit dojem těhotenství. To je ale naštěstí vzácné. Pro lékaře a to, zda se bude myom nějak řešit, je důležité také to, kde přesně se myom nachází nejen v samotné děloze, ale také ve vztahu k okolním orgánům.

Jak se to pozná?

Často se uvádí problémy s menstruací. Krvácení je delší a více intenzivní. A pak také nepříjemné pocity v oblasti břicha – tlaky, nadýmání, problémy s vyprazdňováním. Problémy také bývají s otěhotněním (viz dále). Základním vyšetřením je gynekologická prohlídka s ultrazvukem. Další vyšetření pak patří do rukou odborníků. Pozor, důležitá je také informace, zda myomy netrpěla vaše matka nebo babička.

Co se s tím dělá?

Pokud je nutno myom řešit, což u velké části případů není, většinou se přistupuje k operaci. Léky neumí vyřešit samotnou příčinu – tedy to, aby myom „zmizel“. Operačních možností je více, postup se volí podle mnoha faktorů – kde se myom nachází, jak je velký, kolik jich je a také podle toho, zda chce žena mít (ještě) děti.

Myomy a neplodnost

O myomech se často mluví v souvislosti s neplodností. Jsou dvě věci, které se zkoumají. A to problém otěhotnět a potrácení. To, co může mít podle studií vliv na úspěšné početí, jsou velké myomy (nad 5 cm) a také nepříznivé umístění. Myom v oblasti čípku nebo blízko ústí vejcovodu zřejmě vadí víc, než někde jinde. Toto téma ale není jednoduché a intenzivně se dále zkoumá. Co se týče potratů, tam je situace ještě méně jasná, zvlášť u malých myomů. Je tedy důležité pátrat i po jiných příčinách, hlavně při opakování.

Zdroje:

https://www.wikiskripta.eu/w/Myoma_uteri

http://www.myomy.cz/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *