5 otázek pro odborníka – AMH

MUDr. Lucie Švabíková, Ph. D., IVF lékařka

Lékařka atestovaná  v oboru gynekologie a porodnictví, která se navíc věnuje laparoskopické a nitroděložní operativě. V roce 2014 dokončila doktorandské studium, je také lektorkou kurzů pokročilé hysteroskopie.

V oboru asistované reprodukce pracuji již od roku 2010. Z vlastní zkušenosti vím, že pro spokojený život je velmi důležité i vytvoření harmonické rodiny se zdravými dětmi. Ne vždy je to cesta jednoduchá a ihned úspěšná. Pro mě osobně je nejdůležitější  být léčeným párům empatickým, ale profesionálním průvodcem celou léčbou, tak abychom na konci  došli spolu  k vytouženému cíli.“

MUDr. Lucie Švabíkové, Ph. D. z kliniky Prague Fertility Centre jsme se ptali na otázky k tématu AMH.

Co nám vlastně říká hodnota AMH?

Antimülleriánský hormon (AMH) je produkován drobnými (preantrálními a malými atrálními) folikuly zdravé tkáně vaječníku a tím je velmi dobrým biomarkerem jeho ovariální rezervy- tedy zbývající zásoby vaječníku. Nikdy nesmí být ale jediným ukazatelem – roli hraje i bazální hormonální profil a ultrazvukové zhodnocení tkáně vaječníku a počtu folikulů. U žen s výrazně nižší hodnotou nebo naopak velmi vysokou může však predikovat důvod sterility. (např. předčasné ovariální selhání nebo tzv. syndrom polycystických vaječníků).

U koho je vhodné jej vyšetřit?

U každé ženy, která vstupuje do procesu léčby v IVf centru – z důvodu sterility nebo event. plánu zachování plodnosti – tzv. social freezing“ tedy zamražení vajíček pro budoucnost.

Může žena s nízkým AMH otěhotnět s vlastními vajíčky nebo dokonce přirozeně?

Ano, jistě může. Faktorů, které ovlivňují šance na spontánní graviditu je více (včetně mužského faktoru a hlavně věku ženy). Při nízkém AMH, je ale šance statisticky nižší oproti ženám stejného věku, ale normálního AMH.

A kdy naopak je vhodné zvážit dárkyni?

Léčba darovaným vajíčkem je jistě v našem postupu až na posledním místě. Většinou k tomuto rozhodnutí ženy přistupují po opakované neúspěšné léčbě s vlastními vajíčky, zásadní roli hraje vždy věk ženy. Nad 40 let se šance na vlastní zdravou graviditu dramaticky rychle snižuje a exponenciálně roste riziko genetických vad. Vždy je důležité poskytnout páru racionální a reálné informace o jejich šancích a podpořit je v jejich rozhodnutí.

Může AMH zase stoupnout, dá se to nějak ovlivnit?

AMH může být negativně a reversibilně sníženo např. užíváním antikoncepce, hormonální léčbou, např. dlouhodobou léčbou endometriózy, a také operačním zákrokem na vaječnících. U operačních zákroků záleží velmi na zbytku zdravé tkáně, který byla po operaci zachována. Bohužel spolehlivá léčba pro obnovení dobré funkce vaječníků, a tím zvýšení šancí na graviditu, není.

Více o centru se dozvíte zde a zde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *