Co dělat a nedělat po transferu

Tak a je to tady, jste po transferu. „Nesete“ si domů nejhezčí embryo v okolí. Hlavou vám běží tisíce myšlenek, jak to udělat, aby za 9 měsíců z něj bylo to nejhezčí miminko.

Odpověď na otázku v nadpisu není jednoduchá. Nebo vlastně je. Neexistuje žádný zaručený recept. Na druhou stranu není moc věcí, kterými byste si to mohly zkazit.

Netestujte moc brzo, ale…

Ideální je dodržet datum testování z moči/odběru krve dle doporučení CAR. Nicméně to se lehko řekne a hůř udělá. Pokud to nevydržíte dejte si pozor na:

  • pokud jste aplikovala lék s obsahem hCG (Pregnyl, Ovitrelle), může být test pozitivní falešně. Nejde říct přesně, po jaké době už to od Ovitrelle není, doba odbourávání je individuální a také závislá na dávce. Více ve článku zde.
  • pokud se rozhodnete testovat a sledovat případný vývoj „čárky“, testujte pouze jednou značkou testu, množství barviva i schopnost detekce hCG (od 10 nebo 25 jednotek) se mezi jednotlivými liší
  • můžete jít na krev jako samoplátce, nicméně jeden odběr nic neřekne
  • pamatujte na možnost biochemického těhotenství
Berte léky, které máte předepsané lékařem

Občas člověk koketuje s tím, že během IVF do sebe cpe spoustu chemie a embryu by to mohlo vadit. Na to pozor! Zvlášť při KETu ve stimulovaném cyklu je medikace naprosto zásadní a určitě jí nevysazujte. A to ani při negativním testu bez domluvy s CAR. Předčasné vysazení by mohlo všechno zhatit dřív, než to vůbec začne.

Podpora přírodními preparáty

Doporučují se různé věci ananas, červené víno apod., je třeba myslet na to, že nevíme, jaký např. některé preparáty s fytohormony mají přesné účinky, a spíše neuškodí. Poraďte se raději se svým lékařem.

Fyzická aktivita

Jsou ženy, co po transferu leží doma v posteli a chodí maximálně na záchod, a pak jsou také ženy, co chodí normálně do práce. Neexistuje nic, co by bylo „správně“. Nejdůležitější je, abyste se dobře cítila vy. Pokud máte pocit, že ležení pro vás znamená „Udělala jsem pro to všechno“, tak ležte. Pokud máte pocit, že se zavřená doma zblázníte, běžte do práce. Samozřejmě je nutná rozumná míra všeho – běžet maraton nebo stěhovat skříně asi nebude ideální cesta.

Koupání (vana, bazén), sauna

Většinou se koupání nedoporučuje, zejména při čerstvém transferu brzo po OPU (riziko infekce). Pokud bez ní těch 14 dní nevydržíte, zeptejte se svého lékaře. To samé platí u sauny.

Nepozoruj se, nemysli na to!

Chtěla jsem napsat, abyste nesledovaly každé píchnutí v břiše nebo každé polechtání v žaludku. ALE, to nejde. Takže se klidně pozorujte a myslete na to třeba i v noci, to k tomu prostě patří. Vliv na to, zda se embryo uhnízdí to velmi pravděpodobně nemá. Pokud se vám podaří odpoutat něčím pozornost, tím lépe pro vás.

Sex

Na pohlavní styk po transferu existuje spousta různých a protichůdných názorů (spermie sníží/zvýší šance, orgasmus vypudí embryo/pomůže uhnízdit apod.), nejlepší je se poradit s ošetřujícím lékařem, jak to je ve vašem případě.

A takové delikátní téma na závěr…

Na záchod klidně choďte bez stresu, embryo nevypadne ani při zácpě ;). A ani když pojedete domů z transferu MHD nebo bude auto drncat po dlažebních kostkách.

Tak hodně štěstí 🙂

Tady si můžete přečíst, co o režimu po transferu říká odborník,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *