Ovariální stimulace – dlouhý protokol

Stimulační protokoly by vám měly být ušité na míru. Takže se nelekejte, že máte něco úplně jiného a v jiných dávkách, než se dočtete v diskuzích. Principem stimulace je zajistit růst dostatečného počtu folikulů a zabránit tomu, aby dozrály předčasně. Právě v tomto bodě se protokoly liší a rozdělují na krátký a dlouhý. Dnes se podíváme na ten dlouhý, o krátkém protokolu (s antagonisty) si můžete přečíst zde.

Co se vyšetřuje před stimulací

 • hormonální profil
 • AMH (není nutno vždy)
 • ultrazvuk – hodnotí se počet tzv. antrálních folikulů, to jsou ty, které se chystají k růstu
 • žena by měla mít také aktuální gynekologické screeningová vyšetření

Jaké léky dostanu?

 • lék, který zablokuje sekreci vlastních hormonů – podává se v předchozím menstruačním cyklu a výsledkem je utlumení produkce tzv. gonadotropinů (FSH, LH) v následujícím cyklu
 • léky na stimulaci růstu folikulů – to jsou takové, které zastupují hormon FSH (např. Gonal, Bemfola) a někdy obsahují i LH (např. Menopur, Pergoveris)
 • léky k dozrání folikulů – píchají se 36 hodin před OPU, např. Ovitrelle

Více o lécích se dočtete ve článku Léky a proč je mám

Kdy začínám stimulovat?

V cyklu, který předchází samotné stimulaci, bývá nejdříve ultrazvuková kontrola (např. k vyloučení cyst apod.). Pokud je vše v pořádku, dostanete výše zmíněný lék, který „utlumí“ vaječníky. Někdy je tento lék depotní, což znamená, že jej nemusíte aplikovat každý den. Jiný typ se naopak dává denně. I zde dostanete od lékaře protokol, kde jsou rozepsané léky, dávky a dny (časy) aplikace. Čas by měl být každý den stejný, přesnou hodinu vám doporučí v CAR. V protokolu také bývá zaznamenán den prvního UZ, většinou cca 7DC.

Sestřičky vám vysvětlí, jak se injekce aplikují (lze na ně případně chodit i někam do zdravotnického zařízení, ale většina žen to zvládne sama nebo s pomocí partnera). Pak už jen počkáte na menstruaci. To bývá někdy oříšek určit přesně, kdy začít – za první den menstruace se počítá krvácení červenou krví. Pozor, různé CARy mohou mít stanovený odlišný čas, do kterého musíte začít během dne krvácet, aby se den počítal jako 1DC.

Příklady:

Začnete špinit ráno, krvácení se přes den nespustí – nejedná se o 1DC

Začnete krvácet v 18 hod večer, váš CAR má určený začátek krvácení do 12 hod – nejedná se o 1DC

U stimulace dlouhým protokolem se tedy s injekcemi začíná již předchozí cyklus, samotné „stimulační“ léky začínáte s počátkem cyklu nového.

Jak je to dál?

Pak se už většinou oba protokoly neliší. Kolem 7DC jdete na ultrazvuk, kde se dle počtu rostoucích folikulů případně udělají úpravy léků (dávek). Naplánuje se další ultrazvuk a pak už případně odběr vajíček (OPU). O tom se více dočtete zde. Termín OPU je individuální, záleží na rychlosti růstu folikulů (cca mezi 11. a 16. dnem stimulace). 36 hodin před OPU se aplikuje lék k dozrání folikulů a pak už nezbývá nic jiného, než si jen držet palce!

Kolik to stojí?

Doplatky na léky se liší podle pojišťovny a také délky stimulace

Cenově lze být na pár stokorunách nebo také platit 15 a více tisíc

Rizika stimulace

Další informace

 • některé CAR vystavují na dobu stimulace neschopenku
 • že nemáte žádné příznaky, neznamená špatnou odpověď na stimulaci
 • počet folikulů při stejném léku a dávce není u dvou různých žen stejný
 • s postupující stimulací se většinou doporučuje omezit sexuální život
 • nezapomeňte se vždy zeptat na to, co vám není jasné

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *