V předchozím článku jste se mohli dozvědět, co je to systém AB0,, který používáme k popisu krevních skupin. Dnes se podíváme na druhý, velmi používaný, a to tzv. Rh faktor.
Co to přesně je?
Rh systém dostal název podle opice, u které byl objeven – Makak rhesus. Objevil ho už v roce 1939 Karl Landsteiner, v současné době je odhaleno přes 50 odlišných Rh antigenů. Kvůli vysoké imunogenicitě (= schopnost vyvolat imunitní reakci) je nejdůležitějším antigenem antigen D
Co to pro nás znamená?
- buď máte na červených krvinkách antigen D = označujeme jako RhD pozitivní (Rh+) nebo ho nemáte a jste RhD negativní (Rh-) (asi 17% evropské populace)
- Rh inkompatibilita (nesoulad) – pro člověka s Rh negativním faktorem je rizikové např. podání krevní transfuze od Rh pozitivního dárce
Jak to souvisí s těhotenstvím a otěhotněním?
- problémy se týkají žen se skupinou Rh- a partnerem Rh+, kdy je možné, že plod bude také pozitivní
- pokud proniknou do krve matky červené krvinky plodu, začnou se v jejím těle tvořit protilátky
Kdy se to může stát?
- invazivní prenatální diagnostika
- potrat, mimoděložní těhotenství, mola
- porod (při odloučení placenty)
- porodnické výkony – např. manipulace s hlavičkou plodu
- úrazy břicha v těhotenství
Jak se to řeší?
Podává se tzv. anti-D globulin (protilátka) do 72 h od kontaktu matky s krví plodu. Nejčastěji se podává pomocí injekce do svalu.
Jaká jsou rizika?
V prvním těhotenství se většinou nestane nic, rizikem je ale pak každé další těhotenství. Pokud matka nedostane výše zmíněnou protilátku, zůstanou v jejím oběhu protilátky anti-Rh (anti-D). A v dalším těhotenství proniknou placentou k plodu. To je nebezpečné pro jeho červené krvinky – protilátky se na ně navážou a způsobí jejich rozklad (hemolýzu). Tento stav se nazývá hemolytická nemoc plodu a novorozence. Vede k poškození plodu mateřskými protilátkami už v děloze, v nejtěžších případech až ke smrti plodu v děloze (hydrops).
Příznaky u plodu a novorozence:
- časná novorozenecká žloutenka – vznikne už během prvních 24 hodin života miminka (to se normálně neděje), je zde riziko poškození mozku
- chudokrevnost – na podkladě rozpadu červených krvinek (tzv. hemolytická anemie)
- hydrops plodu – extrémní anemie, otoky, hromadění tekutin v celém těle, selhání srdce – velmi rizikové
Stav se dá řešit nejen po porodu (např. fototerapií), ale také už v děloze. Tato léčba je ovšem velmi náročná a je lepší rozvoji hydropsu předcházet.
Zdroje
https://www.wikiskripta.eu/w/Hemolytick%C3%A1_nemoc_novorozence
https://www.wikiskripta.eu/w/Krevn%C3%AD_skupiny
https://medlineplus.gov/ency/article/001600.htm
https://www.lekaridnes.cz/wp-content/uploads/2016/08/Hemolytick%C3%A9-nemoci-plodu.pdf