Co se nejčastěji doplácí při IVF?

Jak jste si mohli přečíst v článku na téma příspěvků pojišťovny na IVF, ne všechno je zdarma. Některé metody asistované reprodukce jsou velmi často používané a někdy se bez nich neobejdete, aby zrovna u vás mělo IVF vůbec smysl. Nejlepší je poradit se s ošetřujícím lékařem nebo embryologem ve vašem centru, co je pro vás ideální v kombinaci s vašimi finančními možnostmi.

ICSI (intracytoplasmatic sperm injection)

Tuto zkratku jste jistě už v rámci pátrání po tom, co vás při IVF čeká, zaznamenali. Nejjednodušší popis této metody je – vpíchnutí spermie přímo do vajíčka, spermie se tedy nemusí vůbec „snažit“ do vajíčka proniknout. ICSI se dá použít jednak pro zvýšení jistoty oplodnění vajíčka, jednak ve vymezených případech, kde prosté oplodnění (zkrátka spermie na misce společně s vajíčky) nemá smysl. Jsou to např.:

  • poruchy spermiogramu
  • spermie získané metodou MESA/TESE
  • pokud je plánováno genetické vyšetření embryí
  • imunologické faktory (problémy při samotném oplodnění)
  • málo vajíček
  • selhání v předchozích cyklech (málo oplodněných vajíček, málo kvalitních embryí, časté potraty apod.)
  • někdy se doporučuje při využití darovaných vajíček
  • existuje mnoho dalších důvodů, ze kterých vám může lékař tuto možnost oplodnění nabídnout

Cena ICSI nejčastěji na počtu vajíček, která se budou oplodňovat, někde je součástí balíčků v rámci celého IVF

O metodách výběru spermií apod. najdete více v článcích: MACS, MFSS, PICSI

Prodloužená kultivace (PK)

Prodloužená kultivace znamená delší čas, který se embrya vyvíjí mimo tělo ženy, popř. nejsou zmražená. Na toto téma najdete mnoho různých názorů, jak mezi lékaři a embryology, tak mezi ženami. Tam často hraje roli také výsledek. Jaký je tedy smysl toho nechat embrya déle v laboratoři? Prvním důvodem je zástava vývoje embryí s nějakým problémem. Můžete se různě v diskuzích dočíst, jak se často počty embryí každý den kultivace snižují. Odpadávají tedy „slabší“ kusy. Toto ale nabízí dva pohledy na věc – vyřazení opravdu geneticky vadných embryí, ale také těch, kterým pobyt mimo dělohu nějak vadí. To se ale dopředu zjistit nedá. Druhým důvodem je čas, ve kterém se embryo dostane do dělohy – tedy pátý den po oplození.

Co tedy doporučit? Opět platí, že je nejlepší dát na radu odborníků. Většinou se prodloužená kultivace doporučuje u většího počtu embryí a je nutná při plánovaném genetickém vyšetření embryí. Pokud budete mít jedno nebo dvě a toto vyšetření v plánu není, mohou vám navrhnout dřívější transfer.

Cenově se PK začíná přibližně na 4000 Kč a někde je opět součástí balíčku.

Asistovaný hatching (AH)

Tato metoda je vlastně taková pomoc embryu, aby se „vylíhlo“ z obalu a zvládlo se uhnízdit ve sliznici dělohy. Provádí se tak, že se naruší tento obal jehlou nebo laserem a embryu se usnadní cesta ven. Někdy totiž být zakopaný pes právě v tomhle. Nebojte se, vaše embryo AH neohrožuje! Někdy se doporučuje také při transferu zmražených embryí (KET) nebo u starších žen. Opět je vhodné poradit se s embryologem. Více o AH najdete zde

AH stojí kolem 2000 – 4000 Kč

Embryoglue (EG)

Jestli je nějaká sporná věc, o které se často mluví, je to právě embryoglue (v diskuzích ho najdete i jako lepidlo pro embrya). Tento roztok by měl embryu pomoci, aby se mu lépe dařilo a tím zvýšit šance na otěhotnění. Nicméně část lékařů by za něj dala ruku do ohně, jiní jej vůbec nedoporučují a některá centra jej ani nenabízí. Tento rozpor může vytvářet určité pochybnosti, stejně tak výsledky některých studií. Výsledky vědeckých prací na toto téma můžete najít např. zde.

EG pořídíte mezi 3000 – 5000 Kč

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *