Když chodí kovářova kobyla bosa

Kdo by si byl pomyslel, že i gynekologové potřebují někdy s otěhotněním pomoci :). No, přesně to se stalo mně, když jsme se rozhodli, že nastal ten náš správný čas.

Diagnózu PCOS jsem si vlastně udělala sama (později mi ji v CAR akorát potvrdili). Ovulace nejspíš bez hormonů nebyla vůbec a menstruace? Ta chodila opravdu velmi sporadicky. Léčbu jsem si zpočátku také řídila sama – na hormonech ale tedy k nějakému podstatnému zlepšení nedošlo. Začala jsem standardně progesteronem v druhé půlce cyklu, ale to bylo k ničemu.

Půl roku jsem brala Metformin, lék pro diabetiky, který se u PCOS celkem úspěšně používá. U mě se tak nestalo, efekt také nebyl téměř žádný. Zkusila jsem si tradiční léky na podporu ovulace – Clostilbegyt a Tamoxifen a možná i ve větším množství, než bych dovolila kterékoli ze svých pacientek. Samozřejmě jsem získala i nejprotivnější vedlejší účinek – nízkou sliznici. Tak jsem si k tomu přidala Estrofem.

Po tom všem obdivuju každou ženu, co je odkázaná na pomoc doktorů a nemůže si udělat v práci ultrazvuk, kdy chce, aby věděla, jak na tom teď zrovna je :). Já bych bez toho nejspíš skončila v blázinci. Po roce a něco jsem si řekla dost, bylo mi 33 a už se mi nechtělo čekat a doufat. Zkusila jsem všechno, co jde, tak to asi samo nepůjde a budeme muset vyhledat pomoc kolegů, kteří se tématem neplodnosti zabývají víc do detailů. A vyrazili jsme do CAR. Ten jsme nevybírali nijak složitě – dala jsem na doporučení kolegyně, která si IVF prošla.

Víceméně jsem byla smířená s tím, že půjdeme do IVF, navíc když mi diagnózu PCOS potvrdili i v CAR. Ale nakonec jsme si řekli, že než na to dojde, zkusíme pro dobrý pocit 1-2 inseminace. No a světe div se, hned po té první na mě koukaly dvě čárky. A z nich je teď naše holčička.

A protože jsou věci, které člověk fakt nevymyslí, i když jsme si řekli, že bychom na sourozenci měli začít pracovat co nejdříve… 6 měsíců po porodu na mě ty dvě čárky vybafly znova. Trochu nečekaně. A tak máme dvouměsíčního chlapečka. Je to teda mazec, 15 měsíců od sebe, ale jsme šťastný, že děti máme.

Anonymní gynekoložka 🙂

1 názor na “Když chodí kovářova kobyla bosa”

  1. To vám celkem závidím🙂taky mám PCOS a hledám cestu jak si pomoci alepson k cyklu .Ja mám za sebou 2x iui ,3x KET a bohužel nic ,nevím kde může být chyba ,Jediné co z toho mám jsou kg navíc 😪

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *