PICSI – v čem je jiné oproti ICSI?

Nabídli vám oplodnění pomocí metody PICSI? Pojďme se podívat, o co přesně jde a také pro koho je to vhodné a komu to třeba vůbec nepomůže.

O co se jedná?

Opravdu se jedná o variantu ICSI, tedy injekce spermie do vajíčka, celá zkratka znamená anglicky Physiological Intracytoplasmatic Sperm Injection. Rozdíl oproti ICSI je v tom, že se před oplodněním vybere spermie, u které se očekává větší šance na úspěch.

Jak to funguje?

Pomocí speciálního média s obsahem kyseliny hyaluronové (ta je také v obalu vajíčka) se zachytí vhodné spermie. Při normálním oplodnění totiž jen ty, co jsou zralé, mají schopnost se na tuto látku (a tedy i obal vajíčka) vázat. A platí tu přímá úměrnost – čím lépe se spermie na váže, tím více je zralá.

Pro koho je tato metoda vhodná?
  • předchozí zcela nebo málo úspěšná oplodnění
  • nízká kvalita nebo zástava vývoje embryí
  • opakované potraty
  • vyšší věk
  • horší spermiogram
  • vysoká DNA fragmentace spermií
Jak to probíhá?

Provedení PICSI se pro muže nijak neliší od standardního odevzdání vzorku při IVF.

Kolik to stojí?

Toto vyšetření není hrazeno pojišťovnou.

Liší se dle CAR a podle počtu vajíček, která se budou oplodňovat. Většinou větší počet oplodnění, znamená nižší cenu přepočítanou na jedno vajíčko. Může se tedy stát, že při jednom vajíčku zaplatíte 5 a více tisíc, ale při 10 kolem 8-10 tisíc. Někde bývá tato metoda součástí IVF balíčku.

Vliv PICSI na počet živě narozených dětí (tedy ten nejdůležitější znak pro úspěšnost IVF) prokázán kvalitními studiemi dostatečně nebyl, o jeho použití se určitě poraďte s lékařem.

Zdroje:

https://media.rscbayarea.com/pdf-picsi-fact-sheet.pdf

https://www.hfea.gov.uk/treatments/treatment-add-ons/physiological-intracytoplasmic-sperm-injection-picsi/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *