Mám dvě čárky po transferu – co mě čeká?

Tak první krok na ještě pořád dlouhé cestě máte za sebou! S třesoucí se rukou, většinou už tak v 5 hodin ráno, na vás vykoukla (a často poprvé) druhá čárka na těhotenském testu. Co bude následovat?

Potvrzení těhotenství z krve nebo moči

To jste už buď udělaly doma těhotenským testem z moči (v den dle doporučení CAR) nebo si zajdete na krev, výsledek znáte často hned ten den nebo den následující (a většinou vám i řeknou, zda je daná hodnota v pořádku)

Potvrzení těhotenství z ultrazvuku (ev. srdeční akce)

Udává se, že přibližně od hodnoty HCG >1000 IU, je možno detekovat těhotenství na ultrazvuku. To, co tam lékař uvidí, záleží, na kdy vás objednají. Nejčastěji se objednává 14-21 dní po odběru krve/testu z moči, tedy měsíc po samotném transferu. Vzhledem k tomu, že už těhotenství v této době odpovídá týdnu 6+, měla by být vidět srdeční akce embrya. Při dřívějším ultrazvuku se nejspíše dozvíte jen to, zda se těhotenství nachází v děloze a zda „se tam už něco rýsuje“.

Další odběry

Většinou se další HCG (pro posouzení vývoje v čase) při nekomplikovaném průběhu nenabírá

Kdo mě bude dál sledovat

Záleží dle zvyklostí CAR:

  • do péče vašeho gynekologa vás předají po zachycení srdeční akce
  • do péče vašeho gynekologa vás předají před prvním screeningem (nebo po něm, pokud pracoviště provádí)
  • nabídnou vám sledování až do porodu (typicky CARy působící v nemocničních zařízeních)

Nejsou-li komplikace od této chvíle je to s vaším těhotenstvím stejné, jako u každé jiné ženy. Aspoň teoreticky (a kromě užívání léků po nějaký čas) 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *