Taky jste si mysleli, že po IVF je jistota, že těhotenství zůstane v děloze? Ani náhodou! V roce 2015 vyšla zajímavá studie na téma mimoděložní těhotenství po IVF. Autoři prošli zdroje vědeckých informací a shrnuli je do své studie. Pojďme se tedy podívat, na co přišli, proč a komu se to může stát.
Jak to je tedy časté?
U přirozeného otěhotnění se udává výskyt mimoděložního těhotenství asi u 1-2 %. U těhotenství po IVF riziko roste, a to podle různých studií mezi 2 – 8%, u žen s problémy s vejcovody je to až 11 %. Nepoznané mimoděložní těhotenství ohrožuje ženu na životě a vyžaduje velmi rychlé řešení. Více o příznacích a diagnostice najdete zde. Mezi základní vyšetření, kterými se sleduje vývoj patří monitorování hCG a ultrazvuk.
Existuje ještě vzácná varianta, a to heterotopické těhotenství, kdy se jeden plod nachází v děloze a druhý mimo. U běžného otěhotnění je riziko 1: 30000, ale u IVF opět stoupá a výskyt se udává kolem 0,8 %. Potkalo i Lucii, jak se dočtete v jednom z příběhů u nás na webu, který se jmenuje: „Ještě že nemám víc vejcovodů“
Proč a komu se to děje?
V největším riziku se zdají být ženy, které s vejcovody „něco mají nebo měly“, nicméně mechanismus, jak se to přesně stane, vlastně nevíme.
Potvrzené možné příčiny u ženy:
- problém s plodností díky vejcovodům – více zde
- hluboký pánevní zánět (angl. pelvic inflammatory disease)
- chirurgické výkony v oblasti vejcovodů
- již proběhlé mimoděložní těhotenství
- endometrióza
- kouření
Potvrzené možné příčiny při samotném výkonu:
- velký objem média, ve kterém je transferované embryo
- transfer více embryí
Zkoumaly se i další možné příčiny, ale buď nebylo dostatek dat k jasnému závěru nebo jich vyšlo více s opačnými výsledky. Jednalo se např. o věk matky, problémy s dělohou (např. myomy) a pak také různá témata související přímo s léčbou neplodnosti (samotná stimulace, asistovaný hatching nebo technika transferu). Jsou potřeba další studie zaměřené na jednotlivá témata na velkých souborech žen.
Celou studii najdete zde: Refaat, Bassem et al. – “Ectopic pregnancy secondary to in vitro fertilisation-embryo transfer: pathogenic mechanisms and management strategies.” Reproductive biology and endocrinology : RB&E vol. 13 30. 12 Apr. 2015