Darovaná embrya – kde se berou?

Mysleli jste si, že darovaná embrya jsou ta, která někomu zbydou, už je nevyužije, a tak je daruje někomu jinému? To je omyl, je to mnohem složitější.

V České republice je dárcovství ze zákona anonymní. Proto, všechna embrya, která se v cyklech s DE využívají, vznikají z dárcovských spermií a vajíček. Není tedy možné přijmout embrya, která zůstanou poté, co vy už se rozhodnete v dalších transferech nepokračovat.

O tom, jaká vyšetření musí dárci a dárkyně podstoupit, si přečtěte v našem článku.

Jsou dvě varianty, jak celá věc probíhá. Buď je k dispozici rovnou embryo z kryobanky v CAR (a vy tedy platíte „jen“ za embryo, přípravu a transfer, ev. za doplňkové metody) nebo proběhne stimulace dárkyně a vajíčka jsou oplodněna dárcem. První způsob je rychlejší a v případě úspěch levnější, druhý zase má šanci na více embryí a tedy více pokusů.

Vzhledem k tomu, že jsou dárci a dárkyně mladí lidé bez problémů s plodností, udává se vyšší úspěšnost cyklů s darovaným embryem. Stejně jako u darovaných vajíček poskytují některá centra garanci při opakovaném neúspěchu.

Kdy je vhodné darovaná embrya zvážit?
Výhody:
  • kvalitní embrya, vyselektovaná, ve stadiu blastocysty a někdy i geneticky vyšetřená
  • možnost prožít těhotenství
  • rychlost, v případě využití embrya z kryobanky
Nevýhody:
  • pojišťovna tuto léčbu nehradí
  • dítě není geneticky ani jednoho z rodičů
  • není dostupné ve všech CAR
Jak to pak proběhne?

Po konzultaci a úvodních vyšetřeních je pro vás vybráno vhodné embryo. Nejčastěji pak celý proces probíhá jako KET ve stimulovaném cyklu, vč. léků a načasování těhotenského testu.

Kolik to stojí?

Cena se pohybuje mezi 25 000 – 50 000 při transferu jednoho embrya, liší se hlavně doplňkovými metodami (genetika embryí, asistovaný hatching atd.)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *