Jsem na vlastní dítě už stará?

To, že věk má vliv na početí, víme asi všichni. A víme i to, že ženy mají, oproti mužům, na otěhotnění jen omezenou dobu ve svém životě. Jak to tedy přesně je?

Kdy je ideálně věk otěhotnět?

Nejlepší biologický věk pro otěhotnění je už kolem 20 let. Ale kolik znáte ve svém okolí žen, které v tomto věku plánovaně otěhotněly? Postupný pokles plodnosti začíná přibližně kolem 30 let.

Jaké jsou důvody poklesu plodnosti?
  • neobnovují se zárodečné buňky, postupně tedy klesá počet oocytů
  • snižuje se kvalita vajíček
  • častěji se vyskytují prázdné folikuly
  • někdy hraje roli i snížení libida s věkem a tedy menší sexuální aktivita
Jaká je šance na přirozené otěhotnění?

Zdravá žena ve věku 30 let má šanci asi 20 %, že v daném cyklu těhotní. Tedy 20 ženám ze 100 se to v tom konkrétním cyklu povede. Ve 40 letech ta samá žena už má šanci jen 5 % a s dalšími léty a příchodem menopauzy tato šance klesá k nule.

Jaká jsou data z ČR?

V jednom z předchozích článků jsme se věnovali datům ÚZIS ohledně asistované reprodukce v letech 2018-2019 (více zde), je tam i část věnovaná věkovým skupinám a tomu, jak dopadá jejich IVF. Právě pro rozdílnou úspěšnost jsou výsledky rozdělené na tři kategorie. Podíváme se na data nejaktuálnější, tedy rok 2019. Data se týkají žen, které podstupují IVF s vlastními vajíčky.

  • ženy do 34 let

Celkově bylo zahájeno 6020 stimulačních cyklů, z nich u 73 % bylo možné provést transfer alespoň jednoho embrya. U zbytku tedy buď nedošlo vůbec k OPU, nebyla nalezena vajíčka při OPU, nezdařilo se oplodnění nebo se embryo zastavilo ve vývoji. Klinicky bylo potvrzeno 1705 těhotenství a k porodu došlo v 1223 případech. Celkově tedy 20,3 % stimulací dospělo k porodu.

  • ženy 35 – 39 let

Celkově bylo zahájeno 5387 stimulačních cyklů, z nich u 69,5 % bylo možné provést transfer alespoň jednoho embrya. U zbytku tedy buď nedošlo vůbec k OPU, nebyla nalezena vajíčka při OPU, nezdařilo se oplodnění nebo se embryo zastavilo ve vývoji. Klinicky bylo potvrzeno 1091 těhotenství a k porodu došlo v 692 případech. Celkově tedy 12,8 % stimulací dospělo k porodu.

  • ženy 40+ let

Celkově bylo zahájeno 3395 stimulačních cyklů, z nich u 55,2 % bylo možné provést transfer alespoň jednoho embrya. U zbytku tedy buď nedošlo vůbec k OPU, nebyla nalezena vajíčka při OPU, nezdařilo se oplodnění nebo se embryo zastavilo ve vývoji. Klinicky bylo potvrzeno 223 těhotenství a k porodu došlo v 110 případech. Celkově tedy 3,2 % stimulací dospělo k porodu.

A co z toho vyplývá?

Z těchto dat je jednoznačně patrné, jak významný je pokles v úspěšnosti IVF s věkem. Toto je i důvod, proč se ženám v pozdějším věku nabízí dříve alternativa darovaných oocytů, ev. embryí (v případě problému i u partnera).

Co tedy říci závěrem? Občas se dočtete o senzaci, jako se mi vybavuje kdysi žena z Rumunska, která porodila po 60. narozeninách. Jenže nikde už se nepsalo, že to nebyla její vajíčka a příprava k tomu, aby mohla otěhotnět, byla dost náročná a intenzivní. Pokud to jde, nečekejte. Věk je zkrátka neúprosný. A že vaše sousedka ve 43 letech otěhotněla na první pokus, to je vlastně velké štěstí.

Zdroje

https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/age-and-fertility/

https://academic.oup.com/humupd/article/11/3/261/759255?searchresult=1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5264372/

https://www.mojereprodukcnizdravi.cz/

https://www.sarcgps.cz/article/asistovana-reprodukce-v-ceske-republice-2018-2019

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *