Zajímavosti z dokumentu ÚZIS o asistované reprodukci 2018-2019

V nedávné době vyšla zdravotnická statistika o tom, jak to bylo s asistovanou reprodukcí mezi lety 2018-2019. A tyto informace o IVF jsou velmi zajímavé!

Stoupá věk průměrný věk žen při zahájení IVF cyklu

V roce 2007 byl průměrný věk žen, které podstoupily IVF 33,6 roku, nyní je to 36 let. Mírně stoupl v podobném období i věk žen, které využily darované vajíčko (ze 40 let na 41,4). Věk dárkyň zůstává kolem 27 let.

Stoupá podíl žen s ovariálním selháním

Ovariální selhání u žen patří mezi nejčastější příčiny IVF, následováno těmi, u kterých příčina zjištěna nebyla. Na třetím místě jsou ženy s anovulací.

Problém má více než polovina mužů

Bez ohledu na diagnózu ženy, nalezneme problém také u muže nejčastějším nálezem je oligoastenospermie.

Razantně stoupl podíl využití ICSI

Je známo, že použití metody ICSI při oplodnění, zvyšuje šanci na úspěch, zejména pokud je známý problém i u muže. Navíc se provádí také v případě, že se plánuje genetické vyšetření embryí. A kolik tedy cyklů využívá ICSI? V současné době téměř všechny – 92 %, oproti 67,9 % v roce 2007.

Klesl počet transferovaných embryí

Ze zkušenosti jistě víte, že většina CAR preferuje u většiny žen transfer 1 embrya. A potvrzují to i data. U žen do 34 let je to v průměru 1,13, u žen 35 – 39 let 1,22 a u žen 40+ let 1,35. V roce 2007 se průměrný počet transferovaných embryí blížil ve všech věkových skupinách číslu 2.

Vyšší věk = nižší šance

Většina z nás ví, že věk hraje zásadní roli, jak při šanci na přirozené početí, tak vzhledem k úspěšnosti IVF. Dokonce i na výsledek případného těhotenství. Tohle téma je ale natolik důležité a statistické výsledky obsáhlé, že se tomu budeme věnovat v dalším článku v brzké době.

Další informace najdete zde nebo v některém dalším z našich článků!

Zdroj

https://www.uzis.cz/res/f/008365/asistreprodukce2018-2019.pdf

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *