Co všechno se dá vidět na ultrazvuku?

Ultrazvuk (ultrasonografie) je jedno z nejčastějších vyšetření v rámci léčby neplodnosti. A to nejen u žen, ale také při zjišťování příčiny neplodnosti u mužů. Podíváme se, jak to funguje a co všechno se dá ultrazvukem vyšetřit.

Ultrazvuk je:
  • neinvazivní
  • snadno dostupný
  • rychlý
  • většinou nebolestivý
Jak to funguje?

Teď trocha fyziky. Ultrazvuk je akustické vlnění, jehož frekvence je vyšší, než je naše ucho schopno slyšet. V přírodě jej používají některá zvířata, např. netopýři a delfíni, a to třeba ke komunikaci mezi sebou nebo při orientaci v prostoru.

Samotná ultrasonografie je metoda postavená na vlastnostech ultrazvuku. Umí zobrazit vnitřní orgány a kromě toho, jak vypadají, dá se u některých hodnotit i jejich funkce. Jednoduše řečeno, ultrazvuková sonda vysílá vlny, ty se odráží a jsou zpracovány zařízením na obraz, který vidíte na monitoru.

Co se nejčastěji zobrazuje při vyšetřeních v rámci neplodnosti?
  • vaječníky – lze vidět folikuly na vaječnících, měřit jejich velikost a z toho určit, zda se chystá ovulace. Dá se také najít žluté tělísko, které po ovulaci vzniká. Z věcí, které na vaječníky nepatří, např. cysty. Co ale ultrazvuk neumí, je zjistit, zda folikul obsahuje vajíčko.
  • vejcovody – ultrazvuk je používán v rámci vyšetření průchodnosti vejcovodů – více zde
  • děloha – u dělohy lze např. sonograficky hodnotit různé parametry týkající se děložní sliznice
  • transfer – velká část pracovišť provádí embryotransfery pod ultrazvukovou kontrolou
  • těhotenství – v neposlední řadě je ultrazvuk důležitý pro potvrzení správně umístěného a prosperujícího těhotenství, stejně jako situací, kdy tomu tak není
  • endometrióza – experti na toto onemocnění umí poznat ložiska při ultrazvukovém vyšetření
A co muži?

Pokud má partner špatný spermiogram, tak může být odeslán na urologii nebo přímo na andrologii. Zde se také provádí sonografické vyšetření. Zobrazují se varlata, u kterých se hodnotí velikost a umístění, a také jejich prokrvení. Takto lze diagnostikovat i varikokélu, která bývá jednou z příčin mužské neplodnosti.

Kolik to stojí?

Záleží na typu vyšetření, běžný ultrazvuk je zdarma, ale např. screeningová vyšetření v rámci těhotenství pojišťovna nehradí.

Zdroje

https://www.wikiskripta.eu/w/Ultrasonografie_(2._LF_UK)

https://www.msdmanuals.com/home/special-subjects/common-imaging-tests/ultrasonography

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *