Cysty – trápí i vás? – méně známé příčiny

V minulém článku „Cysty – trápí i vás?“ jste se mohly dočíst o nejčastějších typech cyst, které se u žen vyskytují. V dnešním článku se podíváme na ty méně časté a také na útvary, které cysty svým vzhledem připomínají, ale pravými cystami nejsou.

Dermoidní cysta (dermoid)

Možná jste někdy o tomto typu cysty slyšely od kamarádky nebo ze svého okolí. Většinou totiž může daná žena vyprávět o tom, že byla na operaci kvůli „zaniklému dvojčeti“. Proč se to říká? Je to totiž typ většinou nezhoubného nádoru, který se jmenuje teratom. Pochází ze zárodečné tkáně a může obsahovat cokoli, dokonce zuby, vlasy, kosti atd.. Na tyto nádory se často přijde již během dětství. Nemívají ale žádné specifické příznaky, naopak někdy se odhalí, až když je nádor hmatatelný. Z toho je jasné, že mohou být i dost velké. Na rozdíl od jiných typů cyst, tento nemůže zmizet sám. Je nutné ho tedy operovat a hlavně odeslat na histologii. Ačkoli je často nezhoubný, nelze to říci bez vyšetření.

Těhotenské luteomy

Jedná se o útvary na vaječníku, které mohou vznikat v těhotenství. Je to reakce na hormon hCG, zejména při jeho vyšších hladinách, které provází molární těhotenství. U normálního těhotenství se vyskytují spíše později. Postihují oba vaječníky, rostou rychle a mohou dosahovat velkých rozměrů. Může docházet také k produkci mužských pohlavních hormonů, což může mít různé viditelné příznaky (např. zvýšené ochlupení) u ženy. Výhodou je, že po ukončení těhotenství (porodem, potratem při mole atd.) zmizí, a nemusí se tedy operovat.

Nádorové cysty

Bohužel jako cysta mohou vypadat i nádory vycházející z tkáně vaječníků, a to zhoubné i nezhoubné. Při podezření na zhoubný nádor se dá vyšetřit i krev na tzv. tumorové markery. To jsou látky, které se nachází v krvi typicky při přítomnosti některých nádorů. Léčba tohoto typu cyst je závislá na stanovení přesné diagnózy.

Polycystická ovária

Polycystická ovária jsou jedním ze znaků PCOS (syndrom polycystických ovarií, Stein-Leventhalův syndrom). Protože tato diagnóza postihuje až 5 % žen, zaslouží si vlastní článek, který pro vás chystáme. Cyst je v tomto případě mnoho, v obou vaječnících. Jsou oproti jiným typům ale menší velikosti, cca do 10 mm. Léčba PCOS je komplexní a vyžaduje individuální přístup.

Závěrem by se dalo říct, že není cysta jako cysta a řešení každé z nich vyžaduje speciální postup.

Zdroje

https://www.onkologiecs.cz/pdfs/xon/2014/02/03.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-cysts/symptoms-causes/syc-20353405

https://www.wikiskripta.eu/w/Ovari%C3%A1ln%C3%AD_cysty

https://www.stefajir.cz/?q=cysty-na-vajecniku

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *