Hormonální profil – fakta a informace

Hormonální profil patří mezi jedno ze základních vyšetření, které může udělat už i váš gynekolog před tím, než vyrazíte na první návštěvu do CAR. Co nejčastěji obsahuje a jak to probíhá?

O co jde?

Hormonální profil (HP) lékaři řekne, zda ve vašem těle funguje po této stránce vše, jak má. Hormony ovlivňují ovulaci, menstruační cyklus, uhnízdění oplodněného vajíčka, ale třeba i udržení těhotenství.

Co se vyšetřuje?

Nejčastěji vyšetřované hormony jsou (při kliknutí na název hormonu si o něm můžete přečíst více ve článku):

Jak se to vyšetřuje?

Jde o odběr krve, nemusíte být na lačno

Kdy se dělá?

Nejčastěji 2. – 5. den cyklu. Někdy se dělá i v průběhu cyklu, aby se dala zhodnotit dynamika některých hormonů. Hormony v některých centrech kontrolují hladinu hormonů i v průběhu stimulace nebo přípravy na KET.

Jak dlouho se čeká na výsledek?

Výsledek vyšetření hormonálního profilu je poměrně rychlý, určitě se jej dozvíte hned na další kontrole nebo konzultaci

Co může být špatně?

U každého z hormonů se mohou vyskytovat odchylky, v jednotlivých článcích o tom najdete více. Někdy ale může být hormonální zcela normálně a přesto třeba můžete mít anovulační cykly. Vždycky je třeba výsledky hodnotit v kontextu. A navíc, hormony jsou dynamický systém – to, že to jednou dopadlo bídně, neznamená, že při kontrole nemohou být výsledky aspoň o něco lepší.

Kolik to stojí?

Vyšetření se většinou neplatí, kromě AMH. To bývá zpoplatněno cca za 500 – 800 Kč. Pokud byste chtěly vyrazit na hormonální profil jako samoplátce, je to také možné. Laboratoře si za základní vyšetření účtují cca 500 – 1000 Kč podle toho, co všechno se kontroluje. Pozor ale na to, že je vhodné vysvětlení lékařem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *