Každá z nás se určitě potýkala nejméně jednou za život s ne komfortem v kalhotkách v podobě kvasinek, výtoku, svědění nebo zánětu močového měchýře apod. Ale slyšela jsi o nemoci zvané endometrióza? Já rozhodně ne, než mi ukázala svojí moc v mém těle. Bohužel se na ni přišlo pozdě a musela jsem akutně na operační sál, ale o tom až později.
Co je to Endometrióza?
Tímto onemocněním trpí každá desátá žena, což je neskutečně vysoké číslo. Bohužel ani o tom nemusí vědět nebo pravděpodobnější je, že se nemoc projevuje, ale pro neinformovanost ženy, ale bohužel i lékařů, se nespojí s touto diagnózou. Proto trvá v průměru 7 až 10 let, než se přijde na to, že vše má velkou spojitost s touto nemocí.
Proto by na úvod bylo vhodné uvést, o co se konkrétně jedná.
- nezhoubné gynekologické onemocnění
- většinou se s ní ženy setkají především v reprodukčním věku, tedy ve věku 20-40 let
- bohužel jsou i dívky ve věku např. 16 let, které s touto nemocí mají zkušenosti
- není nakažlivá
- pro velké bolesti může dost znepříjemnit život.
K zamyšlení je, že do dnešní doby doktoři stále netuší, kde se tato nemoc bere. Proto se jí ani nedá nějak vyvarovat nebo předcházet. Neví, proč vzniká a ani jakého je původu.
V současné době převládá názor, že je endometrióza multifaktoriální onemocnění, které :
- genetika
- imunita
- hormony
Jediné, co se ví, je, že existují rizikové faktory pro rozvoj tohoto onemocnění. Patří sem třeba vrozené vady v oblasti dělohy a okolních orgánů nebo kratší cyklus.
A proč je jí říká zrovna endometrióza?
Obecně lze říct, že její hlavní podstatou je přítomnost různě velkých ložisek tkáně podobné děložní sliznici, která se vyskytují v různých částech těla, nejčastěji však v dutině břišní.
Blíže to lze popsat, tak že při menstruaci se od děložní stěny odděluje děložní sliznice (endometrium) a ta odchází zároveň s krví z těla ven. Endometrióza je oddělená děložní sliznice, která začne prorůstat i do okolí dělohy a do okolních orgánů, kde se hromadí. Tyto částečky děložní sliznice (tkáně) mohou napadnout jakýkoliv orgán v těle, kromě srdce a sleziny.
Mohou se zachytit na:
- vaječnících
- vejcovodech
- v oblasti močového měchýře
- nebo i ve střevě.
V důsledku endometriózy se v těle ženy mohou vytvářet cysty i děložní myomy, a docházet tak k nepříjemným bolestem. Vzácně se může endometrióza objevit i v jiných částech těla (plíce, bránice, mozek…). V místech výskytu endometriózy pak dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu.
Jaké jsou projevy, úrovně této nemoci a jaká „léčba“ může být, si povíme příště.
Článek pro nás napsala Petra, která se s vámi rozhodla podělit o to, jaké to je žít s endometriózou, a můžete ji sledovat na Instagramovém profilu
Všechny díly endoseriálu najdete zde: 1., 2., 3., 4.
Zdroje
https://www.endotalks.cz/co-je-endometrioza.html
https://www.evazenam.cz/co-je-to-endometrioza/
https://www.wikiskripta.eu/w/Endometri%C3%B3za