Endoseriál aneb jak se žije s endometriózou

Každá z nás se určitě potýkala nejméně jednou za život s ne komfortem v kalhotkách v podobě kvasinek, výtoku, svědění nebo zánětu močového měchýře apod. Ale slyšela jsi o nemoci zvané endometrióza? Já rozhodně ne, než mi ukázala svojí moc v mém těle. Bohužel se na ni přišlo pozdě a musela jsem akutně na operační sál, ale o tom až později.

Co je to Endometrióza?

Tímto onemocněním trpí každá desátá žena, což je neskutečně vysoké číslo. Bohužel ani o tom nemusí vědět nebo pravděpodobnější je, že se nemoc projevuje, ale pro neinformovanost ženy, ale bohužel i lékařů, se nespojí s touto diagnózou. Proto trvá v průměru 7 až 10 let, než se přijde na to, že vše má velkou spojitost s touto nemocí.

Proto by na úvod bylo vhodné uvést, o co se konkrétně jedná.

 • nezhoubné gynekologické onemocnění
 • většinou se s ní ženy setkají především v reprodukčním věku, tedy ve věku 20-40 let
 • bohužel jsou i dívky ve věku např. 16 let, které s touto nemocí mají zkušenosti
 • není nakažlivá
 • pro velké bolesti může dost znepříjemnit život.

K zamyšlení je, že do dnešní doby doktoři stále netuší, kde se tato nemoc bere. Proto se jí ani nedá nějak vyvarovat nebo předcházet. Neví, proč vzniká a ani jakého je původu. 

V současné době převládá názor, že je endometrióza multifaktoriální onemocnění, které :

 • genetika
 • imunita
 • hormony

Jediné, co se ví, je, že existují rizikové faktory pro rozvoj tohoto onemocnění. Patří sem třeba vrozené vady v oblasti dělohy a okolních orgánů nebo kratší cyklus.

A proč je jí říká zrovna endometrióza?

Obecně lze říct, že její hlavní podstatou je přítomnost různě velkých ložisek tkáně podobné děložní sliznici, která se vyskytují v různých částech těla, nejčastěji však v dutině břišní.

Blíže to lze popsat, tak že při menstruaci se od děložní stěny odděluje děložní sliznice (endometrium) a ta odchází zároveň s krví z těla ven. Endometrióza je oddělená děložní sliznice, která začne prorůstat i do okolí dělohy a do okolních orgánů, kde se hromadí. Tyto částečky děložní sliznice (tkáně) mohou napadnout jakýkoliv orgán v těle, kromě srdce a sleziny. 

Mohou se zachytit na:
 • vaječnících
 • vejcovodech
 • v oblasti močového měchýře
 • nebo i ve střevě.

V důsledku endometriózy se v těle ženy mohou vytvářet cysty i děložní myomy, a docházet tak k nepříjemným bolestem. Vzácně se může endometrióza objevit i v jiných částech těla (plíce, bránice, mozek…). V místech výskytu endometriózy pak dochází k cyklickému krvácení a rozvoji chronického zánětu.

Jaké jsou projevy, úrovně této nemoci a jaká „léčba“ může být, si povíme příště.

Článek pro nás napsala Petra, která se s vámi rozhodla podělit o to, jaké to je žít s endometriózou, a můžete ji sledovat na Instagramovém profilu

Všechny díly endoseriálu najdete zde: 1., 2., 3., 4.

Zdroje

https://www.endotalks.cz/co-je-endometrioza.html

https://www.evazenam.cz/co-je-to-endometrioza/

https://www.wikiskripta.eu/w/Endometri%C3%B3za

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *