Endoseriál aneb Jak se žije s endometriózou III

V minulých dílech Endoseriálu jsme si přiblížili, co je to endometrióza, jaké jsou nejčastější příznaky a typy.

🎗  A tentokrát si povíme, co je to endocentrum a proč je vhodné jej navštívit.
  • První, co bych doporučila, když má žena podezření na endometriózu, obrátit se na specialistu z některého z endocenter. Lékaři těchto center se endometriózou zabývají dnes a denně. Z anamnézy jsou toho tedy schopní odhadnout mnohem více. Třeba podle oblasti bolesti přijít na důvod nebo přiřadit k endometrióze i méně typické příznaky.
  • Endocentra mají zkušené pracovníky na provedení expertního ultrazvuku a magnetické rezonance, čímž se zvyšuje šance identifikace závažnosti onemocnění ještě před operací (tzn., že je dobrá příprava na operaci, takže se zvládne většinou vše odoperovat na jeden zákrok).
  • Dokážou poznat ložiska endometriózy v různých stádiích (a tedy různě vypadající).
  • Při operaci spolupracují s dalšími odborníky např. na střeva, močové ústrojí atd., zvládnou tedy i komplikované operace. Operují hlavně endometriózu, takže jsou zkušení, často jsou schopní odoperovat ložiska, na které si lékaři v normálních nemocnicích netroufají
🎗  Všechny tyto body dohromady dávají pacientkám větší šanci odejít se správnou diagnózou, podstoupit minimum operací a zároveň mít největší šanci na to, že budou všechna ložiska řádně odstraněna.
🎗 Endocentra jsou např. Praha – Podolí, Brno, Frýdek – Místek a Znojmo – tato 4 centra mají i mezinárodní certifikát pro léčbu endometriózy. Ale i na jiných pracovištích se touto diagnózou zabývají.
  • Pokud máš zájem navštívit endocentrum, je vhodné si zjistit, zda není potřeba žádanka od tvého gynekologa/gynekoložky. Já mám zkušenosti s Prahou – Podolí, kde to není potřeba, stačí se rovnou objednat.
  • Určitě je potřeba počítat s delší čekací lhůtou, v Podolí to je cca 3–4 měsíce. V ostatních centrech se to může lišit, proto je vhodné zjistit aktuální informace na webu centra.
  • Co se týče poplatků, opět odporučím podívat se na web. V Podolí jde vše na pojišťovnu.

Určitě doporučím facebookovou skupinu: Endometrióza CZ, kde se ženy dělí o plno zkušeností s touto nemocí a těmito centry

Článek pro nás napsala Petra, která se s vámi rozhodla podělit o to, jaké to je žít s endometriózou, a můžete ji sledovat na Instagramovém profilu

Nenašli jste centrum, které stojí za to zmínit? Napište nám na náš Instagram, Facebook nebo email info@dvecarky.cz a my ho přidáme!

Všechny díly endoseriálu najdete zde: 1., 2., 3., 4.

Zdroj:

Endopedie – Informační stránka o Endometrióze

Vlastní zkušenosti 😊

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *