Endoseriál aneb jak se žije s endometriózou II

V minulém díle endoseriálu jsme si přiblížili, co to endometrióza je a koho většinou postihuje. V dnešní díle si povíme, jaké jsou příznaky, jaké typy existují a jaké jsou stupně.

Nejčastější příznaky jsou:
  • bolestivá a silná menstruace. Kvůli bolestem si žena bere i několikrát do měsíce neschopenku, jelikož není možné, aby normálně fungovala nebo prášek proti bolesti je její častý společník
  • bolestivý pohlavní styk nebo krvácení při styku
  • dlouhotrvající bolest v pánvi
  • bolesti při stolici a močení
  • bolest zad směřující do nohou
  • neplodnost (ta může být následkem endometriózy, ale stejně tak příznakem)
  • dalšími častými příznaky jsou únava, průjmy, zácpy, nadýmání a nevolnost – zejména v souvislosti s menstruací, ale může i kdykoliv v měsíci

Je možné, že žena má endometriózu a nemá bolestivou menstruaci, ale problém s plodností. Není nutné, aby měla všechny příznaky, a přesto jí byla diagnostikována tato nemoc.

Jaké jsou základní typy endometriózy?

Podle umístění rozdělujeme 4 základní typy endometriózy. Níže jsou více rozvedeny.

🎗 1.Endometrióza peritoneální neboli výskyt ložisek na pobřišnici

Tento typ endometriózy je nejsnáze rozpoznatelný.

Na pobřišnici mohou lékaři při operaci zjistit barevné skvrny velikosti i několik milimetrů. Barva těchto skvrn je různá podle toho, v jakém vývojovém stadiu se ložiska endometriózy nachází. Zpočátku jsou ložiska tak nepatrná, že je pouhým okem nevidíme. V dalších vývojových stádiích se na pobřišnici vyskytují skvrny červené barvy. Příčinou je vznik četného, i když velmi drobného, cévního zásobení původně nepatrných mikroskopických ložisek. Červená ložiska endometriózy prodělávají v podstatě stejný hormonální cyklus jako děložní výstelka. Znamená to, že se po jisté době odlučují v závislosti na menstruaci. Toto vede k místnímu zánětu v okolí těchto červených ložisek, která se postupně uzavřou. V uzavřeném prostoru se hromadí odlučovaná tkáň a ložiska se zvětšují a mění se na ložiska modrá. V nich se postupně snižuje cévní zásobení a dochází tak k přeměně ložiska na jizvu. Vzniká tak poslední vývojové stadium – bílá endometrióza. Důsledkem jizvení v okolí ložiska mohou být i kulaté defekty (otvory) v pobřišnici.

🎗 2. Endometrióza ovariální neboli výskyt ložisek na vaječníku

Tento typ je charakteristický výskytem barevných ložisek na povrchu vaječníku, které se mohou vnořit do hloubky vaječníku a vytvořit cystu velikosti i několika centimetrů. Tato cysta se nazývá endometriom nebo endometriózní cysta. Pro svůj obsah zahnědlé tekutiny bývá často označována jako térová nebo čokoládová cysta.

🎗 3. Endometrióza rektovaginálního septa neboli výskyt endometriózy v přepážce mezi pochvou a konečníkem

Pro tento typ endometriózy je typický výskyt tuhých uzlíků. Uzlíky vznikají zvýšenou tvorbou hladké svaloviny a vaziva v okolí endometriózních žlázek. Mnohdy se tento typ endometriózy označuje jako hluboký, protože postihuje nejen zmíněnou přepážku, ale také vazy mezi dělohou a pánevními kostmi. Uzlíky se mohou tvořit i ve svalovině pánevních orgánů. Tato endometrióza podléhá jen minimálním změnám v průběhu menstruačního cyklu a projevuje se trvalou a velkou bolestí.

🎗 4. Adenomyóza neboli výskyt ložisek uvnitř svaloviny děložní

Tento typ endometriózy není izolovaný. Většinou je provázen výskytem peritoneální endometriózy, často také výskytem děložních myomů – o těch si více můžete přečíst v našem článku – „Myomy, překážka v otěhotnění?“. Projevuje se zvýšeným děložním krvácením, bolestivou a zvětšenou dělohou a dalšími příznaky typickými pro endometriózu jako jsou bolestivá menstruace, bolesti při pohlavním styku a dlouhodobá pánevní bolest.

Žena s endometriózou může mít diagnostikovaný pouze 1 typ nebo bohužel i kombinaci všech typů.

Stupně endometriózy lze rozdělit do 4 kategorií:
  • minimální – 1. stadium
  • mírné – 2. stadium
  • střední – 3. stadium
  • vážné – 4. stadium

Dané stádium nemoci nemusí odpovídat bolestem, které ženu provází. Já jsem toho příkladem, jelikož mám diagnostikované 4. stádium s různě nakombinovanými typy a jsem bez bolestí.

Jaká vyšetření pro diagnostiku endometriózy existují a jaké jsou druhy léčby si povíme zase příště.

Článek pro nás napsala Petra, která se s vámi rozhodla podělit o to, jaké to je žít s endometriózou, a můžete ji sledovat na Instagramovém profilu

Všechny díly endoseriálu najdete zde: 1., 2., 3., 4.

Zdroje:

Endopedie – Informační stránka o Endometrióze (Facebook)

https://www.evazenam.cz/co-je-to-endometrioza/

https://www.endotalks.cz/co-je-endometrioza.html

http://www.endometrioza.cz/co-to-je-endometrioza.php

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *