Dvojčat se rodí nejvíce od 80. let, kam až to dospěje?

Studie, která letos na jaře vyšla v odborném časopise Human Reproduction, potvrdila, že se v současnosti rodí nejvíce dvojčat v porovnání s předchozími obdobími. A možná i za celou historii lidstva. A co vy, zvládli byste dvojčata nebo je to pro vás strašák?

Za posledních 40 let vzrostl počet dvojčat 9 z 1000 porodů na 12 z 1000 porodů. Co to znamená? No, jednoduše řečeno se za rok celosvětově narodí přibližně 1,6 milionu dvojčat.

Jaké jsou příčiny?

Jednoznačně se ve studii ukázalo, že nárůst počtu dvojčat souvisí s metodami asistované reprodukce. A to nejen samotného IVF, ale také podpory ovulace různými léky nebo inseminací. Za další možný důvod vědci považují zvyšující se věk matek, se kterým šance na dvojčata také roste.

Kam až čísla porostou?

Odborníci si ale myslí, že počty dvojčat už narůstat nebudou. Minimálně ne ve vyspělých zemích, jako je USA, Kanada nebo Evropa. Trendem v asistované reprodukci totiž je upřednostňovat dosažení jednočetného těhotenství. Profesor Moden, který studii vedl, také dodává: “ Absolutní i relativní počty dvojčat jsou nejvyšší od poloviny 20. století, pravděpodobně jsou nejvyšší i historicky. To je důležité, protože u dvojčat je vyšší úmrtnost (nejen v novorozeneckém věku) a těhotenství má větší riziko komplikací pro matku i plod.“

A jak získali data?
  • zapojeno bylo mezi lety 2010-2015 165 zemí! To je téměř celý svět!
  • data z dřívějších dob, z let 1980-1985, se podařilo získat ze 112 zemí
Zajímavosti z výsledků studie
  • vysoký počet dvojčat v Africe – hlavně dvouvaječných, zřejmě dáno geneticky
  • v posledních letech rychlý nárůst v Evropě, Severní Americe a Oceánii
  • nárůst hlavně u dvouvaječných dvojčat (zřejmě dáno právě vlivem asistované reprodukce)
  • studie stále pokračuje a v roce 2025 se dočkáme dalších výsledků

Více detailů zde Twin Peaks: more twinning in humans than ever before

Více o dvojčatech v našem článku Dvojčata a IVF a komplikacích např. zde. A taky si nenechte ujít příběh o dvojčatech – Jedna čárka za každého.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *