Dvojčata a IVF

Určitě jste četli, že s nástupem metod asistované reprodukce se začalo rodit více dvojčat. To samozřejmě vychází z toho, že se dříve transferovalo i více než 2 embrya, a tak se vícečetná těhotenství vyskytovala častěji. Ačkoli je nyní trend transferovat jedno embryo, maximálně dvě, dvojčata se mohou narodit i tak. Transfer dvou embryí zvyšuje šance na úspěch jen mírně.

Jaké jsou typy dvojčat?
  • Jednovaječná – oplodnilo se jedno vajíčko jednou spermií, ale v určité fázi vývoje se rozdělilo. Tato dvojčata jsou tedy identická, mají stejné pohlaví. Rozdělují se ještě podle toho, zda jsou od sebe oddělená či ne (nachází se v jedné plodové vodě a plodových obalech, mají společnou placentu). Podle toho se nazývají – biamniální bichoriální (každý má svoje), nejčastější monoamniální bichoriální (mají společnou placentu, ale každé svou plodovou vodu) , monoamniální monochoriální (mají společné vše). Toto je dáno tím, kdy k rozdělení embrya dojde. Amnion a chorion jsou názvy plodových obalů.
  • Dvouvaječná dvojčata – oplodní se dvě vajíčka (proběhne tedy 2x ovulace) dvěma spermiemi. Tato dvojčata jsou rozdílná a mohou být i jiného pohlaví.
Jak se to stane u IVF?

Transfer dvou embryí

To je samozřejmě jasné a jednoduché vysvětlení. Transferují se obě embrya a obě se uchytí a prosperují. Taková dvojčata jsou dvouvaječná, mohou mít tedy různé pohlaví

Transfer jednoho embrya v nativním KET

Jak jistě víte nebo si přečtete zde, při KET v nativu dochází k ovulaci. Takže pokud si nedáte pozor, může dojít k situaci, že i po letech neúspěšného snažení, zrovna v tomto cyklu dojde k otěhotnění. A současně se podaří úspěšně zahnízdit se transferovanému embryu. Taková dvojčata jsou také dvouvaječná, může zde být i trochu rozdíl velikostí, protože se jedno mohlo zahnízdit dříve.

Transfer jednoho embrya v jakémkoli cyklu

Jestli si myslíte, že se embryo v pozdějších dnech vývoje nemůže už rozdělit, jste na omylu. Blastocysty se celkem rády dělí. A co se pak stane? Protože se jedná o jedno embryo, dvojčata jsou pak jednovaječná.

Podobným způsobem můžou vzniknout i trojčata a další vícečetná těhotenství.

Některá rizika vícečetného těhotenství
  • vyšší riziko pro matku – vysoký tlak, cukrovka, preeklampsie, hyperemesis gravidarum (intenzivní zvracení)
  • na počátku riziko zániku jednoho plodu a vlivu této události na druhý
  • pro děti – předčasný porod, menší hmotnost, u jednovaječných dvojčat – tzv. twin to twin transfuze (krev z jednoho plodu se dostane do oběhu druhého plodu, velmi rizikové)
  • častější porod císařským řezem

Zdroje

https://www.lubusky.com/clanky/103.pdf

https://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2008-16/?pdf=2

https://www.verywellfamily.com/twin-pregnancy-risks-1960314

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *