Lázně a jak na ně

Máte za sebou neúspěšnou stimulaci nebo transfery? Všechno se to hrozně vleče a vy toho máte už dost? Chcete si odpočinout a načerpat novou energii? A případně podpořit tělo v procesu otěhotnění? Tak zkuste lázně!

České pojišťovny umožňují ženám, které mají problémy s otěhotněním, absolvovat komplexní lázeňskou péči. To znamená, že proplatí pobyt, stravování i procedury. Lázeňský pobyt trvá 21 dní s možností prodloužení. Pokud během pobytu přijde menstruace, může lázeňský lékař navrhnout prodloužení pobytu o dalších sedm dní, protože by došlo k omezení některých hlavních procedur.

Tady se můžete podívat, z jakých důvodů můžete do lázní vyrazit a kam:
Zdroj: https://www.mzcr.cz/platny-indikacni-seznam-pro-lazenskou-peci/

V dnešní době vám lázně pravděpodobně sám od sebe lékař nenabídne, nebojte se si o ně ale říct sama. Podmínkou není ani určitý počet IVF nebo „odsouložených let“. Lázně navrhuje gynekolog nebo lékař v CAR, po té žádanku vypíše obvodní lékař.

Když pojišťovna pobyt schválí, přijde vám domů rovnou pozvání do lázní s termínem a konkrétním ubytováním. Toto se dá změnit a v lázních si domluvit buďto lepší pokoj nebo jiný termín. Také je možnost domluvit si termín v lázních dopředu a tento potom odeslat rovnou na pojišťovnu. Někdy si za to ovšem lázně účtují poplatek.

Doplatky za lepší ubytování se liší pokoj od pokoje, hotel od hotelu, ale také dle obsazenosti sezóny. Standardní pokoj hrazený pojišťovnou je dvojlůžkový, takže nejčastější požadovaný nadstandard bývá jednolůžkový, případně větší pokoj. Nejlevnější jsou zimní a podzimní měsíce. Pobyt partnera je také možný, toto ale pojišťovna nehradí.

Balneo léčba je postavená buď na jodové vodě (např. lázně Klimkovice, Lednice, Hodonín) nebo na přírodní slatině (např. Františkovy Lázně, Lázně Bělohrad). Princip spočívá ve zlepšení prokrvení orgánů malé pánve. Slatina a minerální voda se aplikuje přímo do pochvy, kde působí blahodárně mechanicky, dále svým teplem a také chemickým složením. Používají se i doplňkové procedury jako jsou perličkové koupele, masáže, fyzioterapie, plynové a slatinné zábaly, rehabilitační cvičení a jiné.

Příklady hlavních procedur ve slatinných lázních jsou:

Běžný lázeňský den vypadá tak, že ráno jdete na snídani, pak máte tři až čtyři procedury, které stihnete buď všechny před obědem nebo hned po obědě a pak je do večeře prostor pro procházky, relax, bazén či jinou duši zušlechťovací aktivitu. Závěrem dne je večeře a pak zábava. Na lázeňské večery při hudbě a tanci vzpomíná nejeden lázeňský host. O víkendu bývají procedury jen v sobotu, neděle je volná.

Lázně ale nepůsobí blahodárně jen na tělo, ale také na ducha. Kolik z vás si může dovolit celý měsíc nevařit, neumývat nádobí, neuklízet domácnost a nemuset se starat o nikoho dalšího? 😉 Jediné povinnosti, které v lázních máte, jsou dostavit se včas na procedury a jídlo. Pak už můžete jenom chodit na procházky a odpočívat a užívat si bezstarostnosti.

Článek pro nás napsala Žofie alias Bezdětná macecha, na jejím blogu najdete o lázeňském pobytu daleko více detailů a ještě se u Dopisů z lázní pobavíte

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *