Vyšetření průchodnosti vejcovodů – HyCoSy, HyFoSy

Poslali vás v rámci vyšetření příčin neplodnosti na průchodnost vejcovodů? Nevíte, co si pod zkratkami HyCoSy, HyFoSy v nadpisu představit? Za chvíli budete mít jasno!

O co se jedná?

Jde o dvě vyšetření, která umí zobrazit vejcovody s pomocí ultrazvuku, oba názvy vychází z angličtiny.  Hysterosalpingo Contrast Sonography – tedy ultrazvukové vyšetření dělohy a vejcovodů s pomocí kontrastní látky a Hysterosalpingo Foam Sonography – ultrazvukové vyšetření toho samého pomocí speciální pěny.

Proč se to dělá?

Neprůchodné vejcovody mohou být jednak důvodem, proč nemůžete otěhotnět, ale také rizikem pro mimoděložní těhotenství. Více o vejcovodech a neplodnosti se dočtete v našem článku – Můžou za to vejcovody

Co mě tedy čeká?

Vyšetření probíhá ambulantně a trvá kolem 10-20 minut, součástí je také poučení od vyšetřujícího lékaře a podepsání informovaného souhlasu. Většina žen HyFoSy/HyCoSy nehodnotí jako bolestivé. Popisují spíše nepříjemný tlak.

Po konzultaci a podepsání dokumentů si tedy lehnete na vyšetřovací lůžko. Lékař zavede klasická gynekologická zrcadla a pomocí katétru (hadičky) aplikuje kontrastní látku nebo pěnu. Na obrazovce sleduje (a vy s ním), jak proniká z dělohy do vejcovodů. Při průchozím vejcovodu se kontrastní látka dostane až do dutiny břišní (nebojte se, nijak to nevadí).

Po výkonu

Po vyšetření obdržíte zprávu s výsledkem a můžete odejít. Pozor, kontrastní látka může vytéct zpět, tak se pojistěte vložkou, ať se vyhnete mokrým kalhotám. Pokud jste měla vyšetření provedené mimo CAR, nezapomeňte vzít výsledek s sebou na další kontrolu nebo vašeho lékaře o výsledku.

Můžete také zaznamenat:

  • výtok (měl by odeznít cca do 24 hod)
  • mírné krvácení, špinění – z čípku po zavádění katétru (také by mělo odeznít do 24 hod)
  • křečovité bolesti maximálně do úrovně menstruačních
Cena

Doplatek závisí na CAR (a použité metodě), vyšetření bývá částečně hrazeno pojišťovnou – v průměru vyjde kolem 1500 – 2000

Vaše zkušenosti s tímto vyšetřením najdete zde a zde

Zdroje

https://www.royalberkshire.nhs.uk/patient-information-leaflets/Fertility%20clinic%20HyFoSy

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28949014/

HyCoSy aftercare

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *