MESA/TESE

= chirurgická extrakce („vyjmutí“) spermií z varlete či nadvarlete

MESA (Microsurgical Epididymal Sperm Aspiration) = mikroaspirace (odsátí) tekutiny obsahující spermie z kanálků nadvarlete

TESE (TEsticular Sperm Extraction) = odsátí tkáně přímo z varlete; přistupuje se k ní, pokud nebyly metodou MESA získány žádné spermie

Kdy se provádí?

Tohoto výkonu je využíváno zejména u pacientů s azoospermií, k získání spermií. Cílem je získání vlastního genetického materiálu (a následně dosažení těhotenství a geneticky vlastního potomka), šance na zisk spermií se liší dle příčiny. Případně lze této metody využít, pokud muž dříve podstoupil vasektomii.

Budu to platit?

Zákrok se platí – cena se pohybuje mezi 10 a 40 tisíci dle pracoviště (vyšší částka je většinou za celý balíček i se zpracováním spermií). Někdy se výkon neprovádí přímo v CAR, ale ve spolupráci např. s nemocničními klinikami.

Co je potřeba před výkonem?
  • vyšetření urologem/andrologem, který výkon doporučí, většinou na základě opakovaného spermiogramu se špatným výsledkem (azoospermie)
  • předoperační vyšetření včetně EKG
  • někdy se provádí příprava užíváním hormonů
Jak to probíhá?

Chirurgický výkon probíhá v celkové anestezii a trvá 1-2 hod. Nejprve se nařízne kůže šourku, lékař nalezne varle, opatrně ho vyjme ze šourku a následuje odsátí tkáně se spermiemi tenkou jehlou, poté odborník (embryolog) vyšetřuje odebraný vzorek. Při úspěšném TESE se dá získat vzorek, který stačí na více „dávek“.

Méně invazivní formou odběru je miniMESA/TESE – v lokální či celkové anestezii – při tomto výkonu nedochází k vyjmutí varlete ze šourku. Výhodou je získání stejně kvalitního vzorku jako z MESA/TESE, operační výkon je kratší a rekonvalescence rychlejší.

Po výkonu

Po probuzení na dospávacím pokoji je za několik hodin možné propuštění, samozřejmě s doprovodem. Vhodný je několik dní klidový režim a omezení sportu a fyzicky náročných aktivit cca na 2 týdny.

Současně jsou zpracovány vzorky a při jejich dobré kvalitě je lze rovnou použít (pokud byla souběžně partnerka na OPU) nebo zmrazit.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *