Azoospermie – bez dárce to nepůjde?

Dorazily výsledky spermiogramu a vašemu partnerovi byla diagnostikována azoospermie? Co dál s tím? A opravdu je nutný dárce?

Co je azoospermie?

Tento termín popisuje nepřítomnost spermií v ejakulátu, tedy ve zkoumaném vzorku odevzdané mužem. Důležité je, že by se neměly dělat závěry z jednoho vyšetření a také to, že další vyšetření patří do rukou specialisty na mužskou neplodnost – androloga.

Jak je to časté?

Literární zdroje uvádí, že asi 1 % všech mužů má diagnózu azoospermie. Pokud ovšem bereme muže, kteří se s neplodností léčí, stoupá toto číslo na 10-15 %.

Jaké jsou příčiny?

Příčin je mnoho, existuje i více různých klasifikací. Pro pochopení celé problematiky je celkem přehledné rozdělení na 3 typy:

  • problém „před“ varlaty (pretestikulární azoospermie)

Jedná se o situaci, kdy je problém v orgánech, které řídí funkci varlat a pohlavního systému. Proto nedochází ke správné produkci hormonů (např. FSH), a tedy tvorbě spermií. Patří sem např. onemocnění v oblasti hypofýzy nebo hypotalamu nebo chemoterapie. Tato příčina je nejméně častá.

  • problém ve varlatech (testikulární azoospermie)

V tomto případě je něco špatně přímo ve tkáni varlete (špatný vývoj spermií, nízká produkce testosteronu apod.). Může to být způsobeno různými záněty v oblasti mužského pohlavního systému, vrozená onemocnění (Klinefelterův syndrom), pozdě řešené/neřešené nesestouplé varle, úrazy, nádory. Azoospermie či jiné poruchy spermiogramu jsou popisovány i u některých mužů s varikokélou. Testikulární azoospermie je nejčastější.

Tyto dvě varianty jsou někdy popisovány jako tzv. neobstrukční azoospermie.

  • problém „za“ varlaty (posttestikulární, obstrukční azoospermie)

Jak již název vypovídá – spermie se produkují normálně, ale nemají se jak dostat ven. To může být dáno překážkou anatomickou nebo třeba problémy s ejakulací. Tento problém se podílí i na problémech s plodností u pacientů s cystickou fibrózou. Nejčastější příčinou je ale provedená vasektomie (přerušení chámovodů).

Co s tím?

Jak již bylo zmíněno, další postup patří do rukou androloga. Některé příčiny jsou odstranitelné a pak je možné přirozené početí, jindy lze zkusit MESA/TESE k získání spermií. Naopak u jiných diagnóz je jedinou cestou využití dárce spermií, embrya nebo možností bez asistované reprodukce (pěstounství, adopce).

Zdroje

https://www.verywellfamily.com/azoospermia-overview-4178823

https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/azoospermia-causes-treatment

https://emedicine.medscape.com/article/436829-overview

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *