Ne vždy lze řešit problémy s plodností pomocí metod asistované reprodukce. Ať už z důvodu určité zdravotní diagnózy, náboženského vyznání nebo třeba proto, že už toho máte dost a nechcete další cykly, injekce a stres absolvovat. Uvažujete o adopci, ale nevíte, co by to obnášelo a zda do toho vůbec jít. Zeptali jsme se za vás osoby nejpovolanější – Anet, která má s manželem proces adopce za sebou a doma už mají děťátko.
Jaký je rozdíl mezi adopcí, osvojením a pěstounstvím?
Mezi adopcí a osvojením není rozdíl vůbec žádný. Osvojení je adopce, adopce je osvojení. Při adopci, neboli osvojení podepisuje biologická matka dítěte souhlas s osvojením a vzdává se všech práv. Rodiči se potom stávají ti, co si ho berou do adopce. Je vystaven nový rodný list, ve kterém jsou uvedeni jako rodiče, dítě má nové příjmení a klidně i jméno, které si rodiče vybrali 😊 .
Pěstounství máme dva druhy. Buď dlouhodobé nebo na přechodnou dobu. K přechodným pěstounům jdou děti na dobu, než se pro ně najdou vhodní Ado rodiče nebo než se bio rodiče „dají do pořádku“- najdou si práci, bydlení atd. K dlouhodobým pěstounům chodí děti, jejichž bio rodiče se jich oficiálně nevzdali, ale nestojí o ně. Jen jednou za čas třeba pošlou pohled, tudíž to dítě nemůže být dáno k adopci. Dítě má v rodném listě uvedeny bio rodiče, ne pěstouny, má příjmení bio rodičů, má jméno, které mu dali bio rodiče. Pěstoun sám nesmí rozhodnout téměř o ničem, co se dítěte týče, ke všemu potřebuje povolení.
Kdo si v ČR může o adopci zažádat?
O dítě se vlastně může požádat každý, kdo tu má trvalý pobyt. Je jedno, jestli to je manželský pár, nesezdaný pár, samotná žena, samotný muž, homosexuální pár. Jen to má vlastně manželský pár nejjednodušší. Ohledně zdravotní stránky – žádost si může podat kdokoliv, jen mu jeho lékař musí vystavit papír, že je schopný dítě přijmout a vychovávat. Žádost pak ještě hodnotí krajský lékař a ten tedy může žádost odmítnout. Proti jeho odmítnutí je pak ale možnost se odvolat na MPSV a vaší žádost budou hodnotit ještě tam.
Může člověk současně třeba podstupovat IVF?
Může. Nevím, jak v jiných krajích, ale v Pardubickém to třeba nevidí úplně rádi. Berou to tak, že člověk ještě není s tou adopcí smířený a na 100 % ji nechce.
A co všechno musí podstoupit, než žadatele schválí?
První kroky žadatelů povedou na magistrát v jejich okrese. Na odbor sociálně-právní ochrany dětí = OSPOD. Dostanou spoustu formulářů na vyplnění, musí si zařídit formulář u lékaře, výpis z evidence rejstříku trestů, výpis mzdy za posledních minimálně 6 měsíců atd., projdou „pohovorem“, z OSPODu přijde sociální pracovnice na návštěvu do domácnosti. Poté jejich složku posílá na krajský úřad. My jsme podstoupili i schůzku s pracovnicí na kraji, ta ale není povinná a ani se nedělá všude. Pak jsou psychotesty a přípravné kurzy. Poté ještě proběhla návštěva krajské pracovnice a psycholožky, složku zhodnotí krajský lékař a pak již to schválení/neschválení.
Jaké může mít požadavky žadatel o adopci?
Požadavky si můžou dát vlastně úplně jakékoliv. Ale musí počítat s tím, že podle toho se pak odvíjí to čekání po schválení. Někdo, kdo přijme dítě minoritního etnika, se prostě s největší pravděpodobností dočká mnohem dříve, než někdo, kdo chce jen dítě majoritního etnika. Někdo, kdo je tolerantní vůči drogám v těhotenství, se pravděpodobně dočká mnohem dříve, než někdo, kdo není. A tak podobně.
Takže se vlastně nedá říct, jaká je průměrná čekací doba
Každý kraj nějakou svou čekací dobu cca uvádí. Ale není to něco, čím by se mohl člověk řídit. Můžou vám říct rok a dočkáte se po týdnu, ale můžou vám říct rok a za dva ještě dítě mít nebudete
A co se děje, když zazvoní kouzelný telefon? Kolik máte času na rozhodnutí a tak? Jak se to řeší v práci?
Po zazvonění kouzelného telefonu se člověk jede podívat na spis dítěte, z toho o něm zjistí nějaké základní info. Pak se rozhodne, jestli chce dítě vidět. Poté má 30 dnů na to si o dítě požádat. Jak rychlé bude převzetí dítěte, záleží na tom, odkud se bude dítě přebírat a jak staré dítě budou přebírat. Do převzetí dítěte to člověk musí řešit dovolenou nebo neplaceným volnem. Po jeho převzetí má nárok na všechny klasické dávky
Kontroluje se pak, jak se rodina o dítě stará, a kdy je definitivně vaše?
Když si dítě rodina převezme do péče ještě není vyhráno. Trvá pak ještě několik měsíců, než je z nich rodina i oficiálně, papírově. V tomto čase bývá rodina kontrolována. Jsou to ale předem domluvené kontroly. Jakmile je po posledním soudu a vše je dořešeno i papírově, nikdo již rodinu nekontroluje 😊
Anet a její cestu k děťátku můžete sledovat doslova v přímém přenosu na Instagramu @adopcizasnem