Jak probíhá cyklus s darovanými vajíčky

Zvažujete v léčbě neplodnosti zkusit darovaná vajíčka? Nebo už víte, že Vás tato léčba čeká? Přečtěte si, jak to všechno je!

Pro koho jsou darovaná vajíčka vhodná?
  • primárně nefunkční vaječníky (předčasné ovariální selhání, porucha pohlavních žláz na genetickém podkladě, např. Turnerův syndrom)
  • geneticky přenosné onemocnění (nelze řešit pomocí vyšetření embryí)
  • nefunkční vaječníky z jiných důvodů (např. po chemoterapii, těžká endometrióza na vaječnících)
  • nízká kvalita vajíček při předchozích IVF cyklech
  • vyšší věk ženy (věk transferu je omezen ze zákona do 49. narozenin)
Jak probíhá výběr dárkyně?

Podle zákona je dárcovství (jak pro vajíčka, tak spermie) anonymní. Poskytované informace jsou tedy omezené. Nejčastěji se dozvíte věk ženy, krevní skupinu, barvu vlasů a očí, váhu a výšku. Většina center deklaruje, že dárkyně musí splňovat přísná kritéria výběru (např. nejnižší dosažené vzdělání apod.). Nezapomeňte, že větší počet požadavků, může někdy čekání na dárkyni prodloužit.

O tom, jaká vyšetření dárkyně musí podstoupit před celou stimulací, si více přečtěte zde.

Jak to probíhá dál?

U dárkyně proběhne klasický cyklus stimulace s odběrem vajíček. Partner odevzdá v den OPU svůj vzorek, lze si připlatit metody k výběru těch nejlepších spermií. Pak vše probíhá podobně jako u běžného IVF – dočtete se ve článcích „Co se děje po OPU 1“ a „2„. Pokud se podařilo synchronizovat Váš cyklus se stimulací dárkyně, je možné jít na čerstvý embryotransfer. Pokud se upřednostní KET, tak se embrya zamrazí.

Jak je to tedy s transferem později?

Většinou transfer probíhá jako KET ve stimulovaném cyklu, o tom se více dočtete zde. Někdy se při funkčních vaječnících mohou podávat léky na jejich utlumení.

Co je to garance?

Až budete vybírat CAR pro cyklus s darovanými vajíčky, nezapomeňte si dát pozor na garanci. To znamená, že CAR zaručuje určitý počet vajíček nebo embryí v konkrétním stadiu (např. 8 a více vajíček při odběru, 2 třídenní embrya nebo 2 blastocysty). Někde zohledňují i to, pokud žena do určité doby neotěhotní. Garance se právě centrum od centra může lišit, pozor ale, většinou je vyžadován dobrý spermiogram (dle norem WHO).

Jak dlouho se čeká?

Doba je taká různá, podle toho, jak velkou databázi dárkyň centrum má. Některá centra se na darovací programy specializují, takže Vám najdou vhodnou dárkyni za pár týdnů, jinde čekáte i několik měsíců.

Kolik to stojí?

Ceny se různí dle využití nadstandardních metod. S úhradou pojišťovny se jedná přibližně o počáteční částku kolem 45-50 tisíc.

A co dál?

Dál je to stejné jako po transferu s vlastními vajíčky. Čekáte 14 dní na výsledek těhotenského testu a těhotenství probíhá stejně, jako kdyby šlo o Vaše oocyty. V ČR je matkou dítěte žena, která jej porodila, a dárcovství je anonymní, takže se nemusíte bát. Probíhají také studie na téma vlivu organismu příjemkyně darovaných vajíček na plod. Uvidíme, co se do budoucna všechno ještě dozvíme.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *