Co se děje po OPU 1

Tak konečně je to tady, je za Vámi náročná a někdy dlouhá stimulace, máte za sebou taky odběr vajíček (OPU) a čekáte, co bude dál. Tak si to můžete přečíst v následujícím článku. A věřte, že od oplodnění je cesta k vysněnému embryu a transferu ještě docela dlouhá.

Jak je to s vajíčky

Po odběru v embryologické laboratoři vyhodnotí, kolik se vajíček vůbec odebralo. On totiž počet folikulů počtu vajíček nemusí vůbec odpovídat a lékař, který zákrok provádí, nevidí, zda je něco uvnitř. Ve vzácných případech se nemusí najít ani jedno vajíčko, více zde. Po OPU se tedy dozvíte:

  • počet punktovaných folikulů
  • celkový počet vajíček
  • počet zralých a nezralých vajíček

Podobné informace dostanete i v případě, že využíváte dárkyni vajíček.

Jak je to se spermiemi

Partner odevzdá svůj vzorek, popř. se použijí zmražené zásoby. Materiál se následně zpracuje a případně se využijí některé z nadstandardních metod k výběru té nejlepší (MACS, MFSS atd.). To samé platí v případě využití dárce.

Oplodnění

Prvním typem oplodnění, který se v současné době používá již méně, je klasické oplodnění bez nějakého zásahu. Jednoduše řečeno se spermie a vajíčka nechají společně „na misce“ a nijak se jim nepomáhá. Proto má tato metoda často menší úspěšnost.

Druhou, nejčastěji používanou metodou oplodnění, je ICSI, tedy IntraCytoplasmatic Sperm Injection. Prostě se vpíchne spermie přímo do vajíčka. Usnadní se jí tak cesta dovnitř a vyloučí se situace, kdy dojde k oplodnění třeba dvěma spermiemi a embryo pak není v pořádku. ICSI je nutné také v případě, že chcete podstoupit genetické vyšetření embryí. Variantou s výběrem vhodné spermie je PICSI – o tom více zde. Nezapomeňte, že ICSI pojišťovna neplatí!

K tomuto procesu dochází hned ten den, kdy jste podstoupila OPU (někdy se čeká u nezralých vajíček, zda se jim podaří dozrát). Pokud tedy ve Vašem CAR informují denně o stavu embryí, bude toto první informace, kterou dostanete. Tedy počet oplozených vajíček.

O tom, jak se embryo vyvíjí, a proč se třeba transferuje dříve, si povíme v dalších článcích.

Zdroje:

https://www.uofmhealth.org/health-library/tn8214

Chcete-li mít všechny informace o IVF pohromadě – pořiďte si náš e-book IVF pro začátečníky!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *