Co se děje po OPU 2

Čekáte jako na trní doma na první telefon, zatím jen víte, kolik vajíček se oplodnilo. Přečtěte si, jak se vyvíjí embryo, když jde všechno dobře, a jak to embryolog vlastně zjistí.

Jak se embrya sledují?

Embrya může sledovat embryolog přímo nebo pomocí speciálních kamer. Existují různé formy kontinuálního monitoringu, bez nutnosti embrya „vytahovat“ z jejich kultivačního prostředí, dokonce za použití umělé inteligence. Cena je v základu kolem 5 tisíc.

První a druhý den

Všechno se neděje hned. Trvá skoro 2/3 prvního dne, než se vytvoří tzv. prvojádra. Jsou dvě – jedno obsahuje genetickou informaci od Vás a jedno od Vašeho partnera. Jejich kombinace je základem toho, jaké bude Vaše miminko. Tomuhle stadiu se také odborně říká zygota, buňka, která obsahuje kompletní sadu chromozomů (pohlavní buňky obsahují jen polovinu).

A pak se buňky začnou dělit, pomocí tzv. mitózy, a správně by se první dělení oplozeného vajíčka (tedy na 2 buňky), mělo odehrát asi do 36 hodin. Na konci druhého dne by ideálně měly být buňky 4. Procesu dělení buněk se také říká rýhování vajíčka. Někdy se může embryotransfer provádět už po 48 hodinách od oplození.

Třetí den

V tuto chvíli by mělo embryo mít 4-8 buněk. Nezapomeňte, že 3.den končí část kultivace embryí, která je hrazena pojišťovnou. Pokud se dohodnete v CAR na zavádění 5denních embryí, pak je nutné doplatit si prodlouženou kultivaci. Třetí den je druhým nejčastějším dnem, kdy se embryo transferuje.

Čtvrtý den

V tento den se embryo nachází nejčastěji ve stadiu tzv. moruly. Buněk je stále více a více a přestávají být mezi nimi znatelné hranice. Postupně už se také začínají jednotlivé buňky formovat k nějaké další specifické funkci (třeba podle toho, jaké z nich budou orgány). Při přirozeném početí se embryo ve stadiu moruly nachází těsně před tím, než se dostane do dělohy. I čtvrtý den se dělají transfery.

Pátý den

Blastocysta. Vysněný cíl z prodloužené kultivace, 5. den bývá nejčastěji ve stadiu časné nebo klasické blastocysty, více o popisu blastocyst embryology najdete v našem článku zde. Tento den je také nejčastěji vybíraný pro transfer.

Šestý den

Někdy se embrya, zejména před zamražením, nechávají kultivovat do 6. dne. Do této doby by se z nich měly stát typy blastocysty, kterým říkáme expandovaná nebo hatchující (to je ta, co už se klube z obalu).

V dalších dnech by se mělo embryo zahnízdit v děloze a pokračovat ve svém vývoji tam. O tom si povíme v dalších článcích.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zygota

https://en.wikipedia.org/wiki/Human_embryonic_development

https://www.khanacademy.org/test-prep/mcat/cells/embryology/a/human-embryogenesis

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *