Femara, Etruzil a ti druzí – léčba letrozolem

Mezi nejčastěji podávané léky patří samozřejmě Clostilbegyt (clomifen citrát), v poslední době ale místo něj můžete dostat léky s obsahem účinné látky, která se jmenuje letrozol. Pojďme se podívat, jak funguje a proč se využívá.

Co je to za látku?

Letrozol patří mezi tzv. inhibitory aromatázy. Jednoduše řečeno je funkcí aromatázy přeměňovat mužské pohlavní hormony, androgeny, na ženské pohlavní hormony, estrogeny. Jakmile se toto zablokuje, tělo si myslí, že je estrogenů nedostatek a začne produkovat více FSH. A jak je jasné z názvu, tento hormon pomáhá k tomu, aby folikuly rostly.

Na co se používá?
Kdy a jak se užívá?

Jedná se o tablety. Užívají se většinou 5 dní, a to v období od 2.-5. dne cyklu.

Jak to probíhá dál?

V cyklu, kdy užíváte letrozol, by měly probíhat ultrazvukové kontroly. Většinou to bývá kolem 9.-12. dne cyklu. Dle toho se naplánuje IUI nebo odběr vajíček (u minimální stimulace, tam dostáváte ještě léky na to, aby folikuly nepraskly předčasně). V obou případech se pak často podává hCG (Ovitrelle) k indukci ovulace. Někdy se může stát, že zareagujete příliš dobře a folikulů vyroste třeba 8. V takovém případě, nejde-li o stimulaci s odběrem vajíček, je IUI zrušeno a není doporučen ani pohlavní styk doma, až do menstruace. Je to z důvodu rizika vícečetného těhotenství.

Nežádoucí účinky

Nemusí být žádné, ale mezi časté patří návaly horka, bolesti hlavy, únava, pocení, kožní problémy, trávicí obtíže, bolesti kloubů a svalů atd.

Jak se jmenují konkrétní léky?

Femara, Etruzil, Trozel, Dracenax, Aletro, Lerana, Letmylan, Letrovena, Letrozol, Likarda

Kolik to stojí?

Doplatky se mohou lišit podle pojišťovny a podle lékárny.

Zdroje

https://www.drugs.com/medical-answers/you-letrozole-fertility-3560128/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31647106/

https://www.sukl.cz/modules/medication/download.php?file=PI170850.pdf&type=pil&as=femara-pil

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *