Kromě zjištění průchodnosti vejcovodů pomocí ultrazvuku, jak se můžete dočíst zde, dají se vejcovody vyšetřit i při laparoskopické operaci. Hlavní výhodou laparoskopie je, že se dá zasáhnout i terapeuticky, tedy zkusit vejcovod zprůchodnit nebo pokud je příliš poškozený nebo naplněný tekutinou, jej případně rovnou odstranit.
Co je to laparoskopie?
- operační metoda, která se využívá v mnoha oborech
- využívá optiky (operatér pomocí kamery vidí do dutiny břišní) a díky tomu jsou menší operační řezy
- rychlejší hojení, kratší rekonvalescence
- nevýhodou je nutnost hospitalizace (alespoň 1 den) a vyšší riziko komplikací než třeba při HyFoSy
Proč se při neplodnosti dělá?
Laparoskopie patří mezi vyšetření při pátrání po příčině neplodnosti nebo k řešení problému, o kterém se už ví. To mohou být:
- endometrióza (odstranění ložisek atd.)
- myomy
- neprůchodné vejcovody (odstranění, pokus o zprůchodnění)
- srůsty a jejich rozrušení (např. po zánětu či jiné operaci)
- cysty a jejich odstranění
- mimoděložního těhotenství a jeho řešení
- drilling vaječníků u PCOS
Jak to probíhá?
Po odevzdání předoperačních vyšetření, poučení a podepsání souhlasů se dostavíte na příjem na pracoviště, kde výkon proběhne. Někdy večer před zákrokem, jindy až ráno. Platí ale staré známé od půlnoci nejíst (to někdy i o několik hodin dříve), nepít, nekouřit. Výkon totiž probíhá v celkové anestézii.
Když vás na sále uspí, přes řez v pupíku se naplní dutina břišní oxidem uhličitým (aby bylo vše dobře vidět). Potom už se přistupuje k samotnému zákroku. Ten může trvat od 30 minut až po hodiny. Záleží na tom, co se najde nebo co se pak provádí. Současně lze také provést např. hysteroskopii.
Jak se dělá vyšetření průchodnosti vejcovodů?
Velmi jednoduše, po prohlédnutí a zhodnocení stavu vyšetřovaných orgánů se přes pochvu a dělohu se dovnitř vstříkne (barevná) tekutina. Jsou-li vejcovody průchodné, vidí operatér tekutinu vtékat do břišní dutiny. Nebojte se, není to nic toxického, její přítomnost v břiše nijak nevadí a vstřebá se. Výkonu se také někdy říká chromopertubace.
Jak to je po operaci?
Většinou se při nekomplikovaném průběhu dostanete domů hned druhý den. Těsně po operaci některé pacientky pociťují tlaky až bolesti v oblasti klíčních kostí (jsou způsobeny tlakem zbytku plynu používaného k „nafouknutí“ dutiny břišní), obvykle ustupují za 24 hodin. Po operaci je nutno dodržovat klidový režim, počítejte s neschopenkou tak na 1-3 týdny, záleží podle druhu a rozsahu prováděných výkonů. Vždycky by vás měli poučit, jak a co konkrétně platí zrovna pro vás.
Komplikace
Jsou poměrně vzácné, ale je dobré o nich vědět.
- obecné jako u každé jiné operace (trombóza, embolie, krvácení, infekce atd.)
- poranění okolních orgánů
- reakce na anestézii
Zdroje
https://www.verywellfamily.com/laparoscopy-for-infertility-1960160