Jedno nebo dvě? Co říkají v CAR 3

V diskuzích nebo i doma nebo s lékaři často řešíme, zda si nechat transferovat jedno nebo dvě embrya. Ale co na to říkají v jednotlivých centrech a transfer kolika volí častěji? Opravdu někde nezavedou dvě nikdy?

Ptali jsme se na dvě otázky:
  1. Zavádí vaše centrum 2 a více embryí?
  2. Pokud ano, tak za jakých podmínek a pokud ne, proč?

Tak si přečtěte třetí část odpovědí. Tu první najdete zde, druhou zde. Více o konkrétním centru najdete při kliknutí na nadpis.

Sanatorium Helios

V Sanatoriu Helios se již dlouhou dobu držíme zásady transferovat jen po jednom embryu. Z tohoto důvodu také mrazíme embrya jednotlivě. Nemůže se stát, že budou embrya mrazena po dvou dohromady, a proto by se pacientka před každým transferem musela rozhodovat, jestli transferovat proti všem doporučením embrya dvě nebo druhé rozmrazené embryo znovu mrazit.
Argumentů je několik. Největší úspěšnosti lze dosáhnout opakovaným transferem jednoho embrya. Embrya na sebe vzájemně nijak pozitivně nepůsobí a nijak se nepodporují, naopak: pokud by se jedno z embryí přestalo vyvíjet, coby rozpadající se by mohlo poškodit druhé, zdravé embryo.
Při transferu více než jednoho embrya je vysoká pravděpodobnost vzniku vícečetného těhotenství. Taková těhotenství jsou často riziková a ohrožují jak matku, tak děti. Teoreticky je možné, že by pacientka po transferu 2 embryí mohla čekat například i čtyřčata. 
Pokud však pacientka na transferu dvou embryí trvá i přes lékařská doporučení, je možné vyhovět.

Gennet

Odpovědi jsou od vedoucí lékařky IVF,  Praha 1 – MUDr. Aleny Šestinové.
1. Počet transferovaných embryí se zdokonalením technik asistované reprodukce snížil. V současné době se lékaři většiny evropských zemí kloní k transferu pouze jednoho, maximálně dvou embryí.
2. Optimální počet embryí k transferu je otázkou velmi individuální a vždy je nutné posoudit míru zdravotního rizika vícečetného transferu u každé
pacientky. Mezi nejčastější kontraindikace transferu 2 embryí patří například jizva po císařském řezu, operační odstranění děložních myomů nebo
přidružené závažnější interní onemocnění pacientky.

CAR Apolinář

Průměrný počet zaváděných embryí na našem pracovišti je 1,04. Tedy 2 embrya zavádíme zcela výjimečně (při opakovaných nezdarech, vyšším věku pacientky) a více než 2 již nikdy nezavádíme (jednoznačně to vyplývá z doporučení Sekce asistované reprodukce).

IVF Zlín

1. Naše klinika IVF Zlín zavádí jedno až dvě embrya, více však ne. A to nehledě na fakt, zda pochází embrya od daného páru nebo hovoříme o embryích z darovaných pohlavních buněk (spermií a vajíček). Výsledný počet embryí se pokaždé odvíjí od zdravotního stavu pacientky, který řešíme vždy individuálně. Nejčastějšími kontraindikacemi k zavedení více jak jednoho embrya jsou různé vrozené, nebo získané vady dělohy, anamnéza předčasného porodu, nebo potratu ve vysokém stupni těhotenství, některá chronická onemocnění apod. Častou kontraindikací je i anamnéza předchozího císařského řezu. Pokud zdravotní stav ženy není nijak limitován, má možnost rozhodnout se, jestli má zájem o přenos jednoho či dvou embryí.

Celý proces přenosu probíhá standardně tak, že obvykle po 5 dnech kultivace embryí je proveden embryotransfer vybraného mbrya/embryí. Zbylá embrya je možné zamrazit v naší vlastní kryobance, pro možnost pozdějšího použití. Toto řešení následně pacientce usnadní nový cyklus léčby, protože nemusí již dojít k celému procesu zahrnujícímu hormonální stimulaci a odsání obsahu folikulů, ale již jen k transferu embrya, které je před přenosem rozmrazeno. V případě dvou embryí je však důležité zmínit, že narůstá šance narození dvojčat, a to zhruba o 25 %. Jak jsme zmiňovali však už v úvodu, ke každé pacientce přistupujeme zcela individuálně a dané rozhodnutí vychází plně z jejího rozhodnutí a zdravotního stavu.

2. Více než dvě embrya nezavádíme kvůli vysokému riziku vícečetného těhotenství. Přenos dvou embryí vnímáme jako naprosto dostatečný. Větší počet uchycených plodů by, jak pro matku, tak i pro plody, mohl znamenat mnohem výraznější riziko. Vícečetné gravidity jsou zatíženy větším rizikem těhotenských komplikací, např. krvácením, poruchami placenty, a především pak výrazně vyšším rizikem předčasného porodu ev. i potratu ve vysokém stupni těhotenství. V případě porodu jsou pak vícečetné gravidity také výrazně rizikovější. Vzhledem k mnoha komplikacím, které vícečetná těhotenství způsobují, je v současné době široká shoda zúčastněných oborů, především gynekologů, porodníků a pediatrů na snaze riziko vícečetných gravidit co nejvíce omezit. Vzhledem k neustálému zdokonalování metod asistované reprodukce nevede ani omezení počtu
zaváděných embryí ke snížené šanci na úspěšnou graviditu s porodem zdravého dítěte. Naopak, šance na těhotenství je oproti minulosti, kdy se zaváděly i vysoké počty embryí najednou, v dnešní době mnohem větší.

Cermed Brno

1. Ano, v některých případech transferujeme i 2 embrya. Víc jak dvě nikdy. V 98 % transferujeme pouze jedno embryo. Někdy si ale páry přejí transfer dvou embryí. K tomu přistupujeme individuálně po zhodnocení všech rizik, a především dle gynekologické anamnézy u ženy. 

2. K transferu dvou embryí přistupujeme na základě žádosti páru a po zhodnocení všech rizik. Např. gynekologické anamnézy u ženy, v případě více neúspěšných transferů jednoho embrya.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *