Jedno nebo dvě? Co říkají v CAR 2

V diskuzích nebo i doma nebo s lékaři často řešíme, zda si nechat transferovat jedno nebo dvě embrya. Ale co na to říkají v jednotlivých centrech a transfer kolika volí častěji? Opravdu někde nezavedou dvě nikdy?

Ptali jsme se na dvě otázky:
  1. Zavádí vaše centrum 2 a více embryí?
  2. Pokud ano, tak za jakých podmínek a pokud ne, proč?

Tak si přečtěte druhou část odpovědí. Tu první najdete zde.

Arleta Kostelec

Myslím si, že asistovaná reprodukce v ČR udělala obrovský pokrok ve snížení počtu transferovaných embryí a tím eliminace dvojčetných gravidit.  Dvojčetná těhotenství jsou riziková nejen z pohledu donošení, ale i vyššího výskytu  diabetu u matky, preeklampsie a operačních porodů. Bylo zaznamenáno statisticky vyšší procento výskytu vývojových vad dětí z dvojčat.  Asi 96 % transferu na naší klinice je spojeno s transferem 1 embrya. Transfer dvou embryí není vhodné provádět na přání léčeného páru, neboť nedovede zpravidla vyhodnotit předem všechna rizika.  

Transfer 2 embryí bych si rezervoval pro IVF samoplátkyně po opakovaných neúspěších, pokud to gynekologické podmínky dovolí, dále ženy s vlastními vajíčky s věkem nad 39 let. Je irracionální naopak přenášet dvě embrya po preimplantačním genetickém skríninku a v programu darovaného vajíčka, či embrya. Tam by nemělo takové řešení přispět ke zvýšení pravděpodobnosti početí, ale pouze zvyšuje riziko narození dvojčat.  Ve světě jsou země, které přenášejí striktně a vždy pouze jedno embrya již 15 let (Švédsko),  země, které stále přenášejí u 25 % cyklů dvě embrya ( USA) a státy, kde přenášejí vcelku běžně i 3 a více embryí – některé arabské země.  V případě USA je to věc byznysu a snaha o úspěch za každou cenu, neboť léčba je pro klienty až 10násobně dražší než u nás, v arabských zemích je v současné době otázka úspěšnosti na úrovni našich 90. let minulého století. (MUDr. Doležal)

Prague Fertility Centre

V PFC upřednostňujeme k dosažení zdravého jednočetného těhotenství transfer jednoho embrya. Provádíme i transfery dvou embryí, ale to vždy na základě individuálního posouzení a jako společné rozhodnutí pacienta, lékaře a embryologa.

Posuzujeme věk a anamnézu pacientky, výsledky předchozích IVF cyklů, předchozí porody (císařský řez), vývoj embryí během kultivace, klasifikaci a chování po rozmrazení před KET atd. Teprve po individuálním posouzení každého případu můžeme rozhodnout, co je pro danou klientku nejlepší. Pokud je embryo geneticky testováno, doporučujeme vždy transfer pouze jednoho. Nicméně pokud pár i po vysvětlení všech rizik a případných důsledků na zavedení dvou embryí trvá, lze se dohodnout i na tom.

ISCARE

Standardně zavádíme 1 embryo. V případě opakovaných neúspěšných embryotransferů přistupujeme i k transferu 2 embryí (pokud k tomu není jednoznačná kontraindikace) za účelem zvýšení úspěšnosti. Transfery 3 embryí neprovádíme.

Kontraindikací transferů 2 embryí jsou: stavy po operací na děloze (císařský řez, odstranění myomů apod.), závažné interní onemocnění ženy, vyšší věk ženy. (MUDr. Lacheta)

Stellart Teplice

Zavádíme ve většině případů pouze jedno embryo. K transferu dvou embryí, přistupujeme ve výjimečných případech a to na přání klientů.

Řídíme se doporučením České gynekologicko-porodnické společnosti a Nadnárodní komise ESHRE, která již před několika lety doporučila v rámci Evropy zavádět pouze jedno embryo. Pouze ve výjimečných případech přistoupíme k transferu více embryí a to po vzájemné dohodě s klientkou, a pokud to její zdravotní stav dovoluje. Klientce jsou zdůrazněna rizika, která vícenásobný transfer nese, jako je vícečetné těhotenství, rizikový porod atd. (MUDr. Koudela)

Pronatal

V našem centru se zavádí standardně maximálně 2 embrya. 3 embrya lze zavést pouze na výslovnou žádost pacientky s podepsání reverzu o riziku vícečetné gravidity a doporučením redukce těhotenství na maximálně dvojčetné (provádí se v 11. týdnu gravidity a není to výkon zcela bez rizika). Jsou to výjimečné případy, a to většinou pouze u starších pacientek při léčbě s vlastními oocyty, kde je šance na graviditu poměrně malá.

V případě transferu embryí z darovaných vajíček, darovaných embryí a geneticky vyšetřených embryí se zavádění více než 2 embryí nedoporučuje


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *