Imunologické vyšetření – protilátky proti vaječníkům

V první části imunologického „seriálu“ jsme se podívali na to, co se v rámci imunologického vyšetření všechno provádí a také to, pro koho je toto vyšetření nejvhodnější. Dozvěděli jste se také, která centra (i kromě reprodukčních) vyšetření v rámci reprodukční imunologie poskytují. Komu by tento článek unikl, najdete zde.

Začali jsme také postupně poznávat jednotlivé protilátky. Přečtěte si více o protilátkách proti zona pellucida zde a v dnešním článku o protilátkách proti ovariím.

Co způsobují?

Ve vaječnících se produkují různé steroidní hormony. A právě proti buňkám (přesněji proti enzymu s klíčovou rolí při „výrobě“ steroidních hormonů), se mohou vytvářet protilátky a porušovat tak správné fungování celého cyklu a dozrávání vajíček. Dokonce to může vést i k předčasné menopause v v mladém věku.

U koho se objevují?

Tyto protilátky můžeme najít až u dvou třetin žen s předčasným selháním vaječníků nebo s některými autoimunitními či endokrinologickými onemocněními (např. systémový lupus).

Zvážit by se mělo toto vyšetření u žen se špatnou odpovědí na stimulaci, opakovaně neúspěšným IVF, nejasnou příčinou neplodnosti apod. Je totiž už dlouho známo, že u žen s vysokými hladinami těchto protilátek se často získá málo vajíček, je málo embryí a celkově je nižší počet dosažených těhotenství. Na druhou stranu slabě pozitivní tyto protilátky mohou být i u jinak zdravých žen, které i přirozeně otěhotní. Interpretaci výsledku tedy musí provádět odborník.

Protilátky se vyšetřují z krve a většinou je vyšetření hrazeno pojišťovnou.

Co s tím?

Léčba patří do rukou specialistů. Používá se tzv. imunosupresivní (imunitní reakci potlačující terapie), kam patří např. kortikoidy. Ze studií se zdá, že tyto protilátky ale jsou spíše jedním z mnoha faktorů přispívajících k neplodnosti ženy.

Zdroje

Pires ES. Consider Anti-Ovarian Antibody Testing for ART: a Parameter to Improve the Success Rate of Your Clinic!. Austin J In Vitro Fertili. 2015; 2(3): 1022. ISSN:2471-0628

Gobert B, Barabarino-Monnier P, Guillet-Rosso F, Bene MC, Faure GC. Ovarian antibodies after IVF. Lancet. 1990; 24: 335.

https://adoc.pub/algoritmus-pro-stanoveni-parametr-protilatkove-a-bunne-imuni.html

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *