Imunologické vyšetření – základní informace

„Imunologie“ patří mezi jedno z častých vyšetření prováděných u problémů s početím nebo donošením těhotenství. Pojďme se podívat na základní přehled toho, proč se toto vyšetření vlastně dělá.

U koho?

Odeslání na toto vyšetření musí vždycky vycházet z anamnézy a toho, co lékař od výsledku očekává. Nedá se říci, že by toto vyšetření bylo nutné naprosto u všech párů hned před prvním IVF.

Zvážit by se mělo u:

  • nejasná příčina neplodnosti, tedy vyšlo-li vše ostatní v pořádku (např. spermiogram, hormonální profil, průchodnost vejcovodů apod.)
  • opakovaně neúspěšné IVF cykly (2 a více neúspěšných transferů kvalitních embryí)
  • opakované potraty (většinou více než 2)
  • ztráta v pozdějším stadiu těhotenství
  • předchozí komplikace v těhotenství (HELPP syndrom, preeklampsie apod.)
  • máte-li již nějaké onemocnění související s imunitou
Kdy vyšetření neprovádět?

Nezapomeňte informovat imunologa pravdivě o zdravotním stavu. I když člověk chce vše urychlit, některé situace by mohly výsledky zásadně zkreslit. Jedná se třeba o akutní infekční onemocnění, nedávný potrat, ale i probíhající hormonální léčbu.

O co se jedná?

U ženy se vyšetřuje mnoho různých protilátek, v dalších článcích se na ně podíváme podrobněji. Můžeme jmenovat např. protilátky proti zona pellucida (takový obal vajíčka), proti vaječníkům, proti spermiím, antifosfolipidové protilátky, protijaderné protilátky a také protilátky, které se vyskytující u jiných onemocnění s vlivem na plodnost (třeba celiakie nebo poruchy štítné žlázy). Také se vyšetřuje systém komplementu (např. MBL deficit) a také buněčná imunita, zde můžeme jmenovat třeba známé NK buňky.

U žen se odebírá krev a ovulační hlen, u mužů krev a ejakulát. Kdy, jak a co se bude vyšetřovat určuje imunolog a vždy budete informováni, kdy na vyšetření dorazit a zda máte mít nějaký speciální režim.

Kde to provádí?

Ne všechna centra mají dostupná svého reprodukčního imunologa, tedy specialistu, který je schopen interpretovat Vaše výsledky v souvislosti s neplodností. Seznam ambulancí najdete zde.

Nezapomeňte, že výsledky vždy musí interpretovat lékař, aby nedocházelo ke zbytečným stresům! Je nutné vždy vše hodnotit v kontextu anamnézy a výsledků konkrétního člověka a znalostí a zkušeností odborníka, a to vám diskuze na internetu neposkytnou.

Kolik to stojí?

Záleží na laboratoři, pojišťovně a dalších faktorech, většina základních vyšetření se nedoplácí.

Zdroje

https://www.prolekare.cz/casopisy/casopis-lekaru-ceskych/2021-1-10/download?hl=cs

https://www.genetika-plzen.cz/vysetreni/reprodukcni-imunologie

https://www.cnyfertility.com/inflammation-and-reproductive-immunology/

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *