Jedno nebo dvě? Co říkají v CAR 1

V diskuzích nebo i doma nebo s lékaři často řešíme, zda si nechat transferovat jedno nebo dvě embrya. Ale co na to říkají v jednotlivých centrech a transfer kolika volí častěji? Opravdu někde nezavedou dvě nikdy?

Ptali jsme se na dvě otázky:
  1. Zavádí vaše centrum 2 a více embryí?
  2. Pokud ano, tak za jakých podmínek a pokud ne, proč?

Tak si přečtěte první část odpovědí.

Sanus Hradec Králové, Pardubice, Jihlava

Při transferu je možné zavést maximálně 2 embrya. Zda se transferuje 1 nebo 2 embrya si rozhodne pár po konzultaci s IVF lékařem na základě diagnózy a zdravotního stavu. U některých lékařů přetrvává teorie, že s větším počtem embryí je vyšší šance na otěhotnění, zvyšuje se však i riziko vícečetného těhotenství a komplikací v průběhu těhotenství. V současné době se čím dál častěji upřednostňuje zavedení pouze jednoho embrya.

IVF CUBE

Více embryí transferujeme velmi vzácně, primárně zavádíme pouze 1 embryo. Zavádění 2 embryí provádíme zhruba v 10 % všech transferů. (průměrný počet přenesených embryí je v IVF CUBE 1,11 za rok 2021). Vzhledem k anamnéze pacientky je třeba, aby o počtu embryí použitých k transferu vždy rozhodl léčený pár po poradě s lékařem. Zavádění pouze 1 embrya je doporučováno mezinárodními odbornými společnostmi. A je i v souladu s doporučením výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti (ČGPS). Vzhledem k faktu, že vícečetná těhotenství mohou přispět ke komplikacím během těhotenství nebo porodu je single embryotransfer považován za součást moderní a bezpečné IVF terapie. 

Gynem

Na Gynem klinice provádíme transfer 1 nebo 2 embryí. Transfer více než 2 embryí neprovádíme.  V souladu s postupy společnosti pro reprodukční medicínu upřednostňujeme přenos jednoho embrya. Transfer 2 embryí je možný u pacientek, které neprodělaly operaci dělohy a nemají žádné další onemocnění, u kterého není vícečetné těhotenství vhodné (cukrovka, vyšší krevní tlak…). Obecně je transfer 2 embryí spojen s vyšším rizikem vícečetného těhotenství a s ním souvisejícími komplikacemi – rizikem potratu, předčasného porodu. U žen s jizvou na děloze po předchozí operaci je v případě vícečetného těhotenství vyšší riziko prasknutí dělohy a život ohrožujícího krvácení.
Z pohledu statistiky se přenosem více embryí najednou šance na těhotenství významně nezvyšují, šance se naopak zvyšuje kumulativně, tj. transferem embryí postupně.

Next clinics: Next Fertility

Trend i doporučení ČGPS je transferovat jedno embryo a my se toho držíme. V našem centru je za poslední rok průměr 1,05 embrya na transfer (tj. u 100 pacientek, které podstoupili embryotransfer se zavedlo celkem 105 embryí). K transferu 2 embryí přistupujeme již zcela výjimečně a od transferu 3 embryí jsme zcela ustoupili. Přispěl k tomu především obrovský pokrok v rozvoji laboratorních metod. Díky němu umíme lépe vybírat to nejlepší embryo k transferu a také nemusíme mít obavy z mrazení embryí( přežítí po rozmrazení je 98-99%).

K transferu 2 embryí přistupujeme ve většině případů pouze na žádost pacientky, např. po několika neúspěšných embryotransferech a vždy po zhodnocení jejího zdravotního stavu reprodukčním lékařem. A proč ne? V první řadě rizika spojená s vícečetným těhotenstvím jsou jasným indikátorem. Dříve se transferovalo více embryí z obavy, že mrazení embryí může snížit výrazně jejich kvalitu. My dnes umíme mrazit embrya metodou zvanou vitrifikace a ta je natolik šetrná, že Vaši šanci na otěhotnění nesnižuje. Přežití embryí po rozmrazení je 98-99% .

Další odpovědi z center najdete zde a zde

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *