Imunologické vyšetření – protilátky proti zona pellucida

V první části imunologického „seriálu“ jsme se podívali na to, co se v rámci imunologického vyšetření všechno provádí a také to, pro koho je toto vyšetření nejvhodnější. Dozvěděli jste se také, která centra (i kromě reprodukčních) vyšetření v rámci reprodukční imunologie poskytují. Komu by tento článek unikl, najdete zde. Dnes začneme trochu zkoumat jednotlivé protilátky, které se dají vyšetřit a možná mohou mít vliv na to, že žena nemůže otěhotnět nebo potrácí. Prvními z nich jsou protilátky proti zona pellucida.

Co je zona pellucida

Zona pellucida (ZP) je vlastně takový průhledný obal vajíčka a je přítomný u všech savců. Mezi jednotlivými se ale jeho složení liší specifickou skladbou glykoproteinů, které jej tvoří. Její tloušťka je v průměru 13 µm. Má velmi zásadní roli ve správném fungování reprodukce u člověka. A to ne jen jednu. Jejím prvním úkolem je chránit vajíčko před oplodněním více spermiemi. Po průniku spermie do vajíčka se vlastnosti zona pellucida změní a zabrání tak průniku dalších spermií dovnitř.

Tím ale úkoly nekončí. Zona pellucida zůstává také kolem vyvíjejícího se embrya a chrání jej. Než se embryo zahnízdí, tak postupně zaniká. Díky tomu může blastocysta nadále růst a pak se implantovat do děložní sliznice.

Protilátky

Podle jedné studie mohou být protilátky proti ZP jednou z příčin u žen s nejasnou neplodností. Z dat studie vyplývá, že v této skupině byly zachyceny protilátky téměř u 6 %, kdežto u žen se známým reprodukčním problémem to bylo 3x méně. Jedná se vlastně o imunitní reakci na glykoproteiny, které jsou v tomto obalu obsažené. Pak se stane to, že spermie nemůže proniknout do vajíčka ani při běžném oplodnění, ani při IVF bez ICSI.

Protilátky se vyšetřují většinou z krve, někde i z cervikálního hlenu.

Co s tím?

Léčba patří do rukou specialistů. Zkouší se různé varianty léků, které by měly potlačit samotnou „výrobu“ protilátek v našem těle. Pokud toto není úspěšné, existují i speciální metody, které obal embrya odstraní před transferem.

Zdroje

https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/zona-pellucida

https://www.wikiskripta.eu/w/Prenat%C3%A1ln%C3%AD_obdob%C3%AD

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5906823/

https://ulbld.lf1.cuni.cz/file/327/reprodukcni_imunologie.pdf

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *